Rusya, kuş gribine karşı toplu aşılamaya yöneliyor


Rusya Kümes Hayvanı Üreticileri Birliği Rosptitsesoyuz, ülke çapında yeni bir kanatlı aşılama stratejisi geliştirdi. Rosptitsesoyuz, dünyada birçok ülkede kuş gribinin yayılması ile ilgili endişelerini dile getirerek, salgının Rusya için çok ciddi bir tehkile olduğunu belirtti. Geçtiğimiz aylarda hem Amerika Birleşik Devletleri, hem de İngiltere tarihlerinin en kötü kuş gribi salgınları ile mücadele verdiklerini belirtmişlerdi.


İngiltere, tarihinin en kötü kuş gribi salgını için destek açıkladı


Rosptitsesoyuz, Rus kümes hayvanı çiftliklerinin kuş gribi için biyolojik koruma önlemlerine büyük yatırım yaptığını, ancak bunun tek başına kuş gribi salgınlarını önlemede başarısız olduğunu belirtti. Yapılan açıklamada:

“Örneğin, kümes hayvanı yetiştiricileri kuşları hava yoluyla bulaşan enfeksiyondan koruyamaz ve virüs bulaşmış kemirgenlerin üretim alanlarına girmesini ve hatta enfekte kuşların dışkılarının kümes hayvanı çiftliklerine yayılmasını önlemek de imkansızdır. Ayrıca yetiştiriciler kümes hayvanı çiftlikleri dışındaki faktörleri (yollar, tren istasyonları, ormanlar, bataklıklar ve virüsün yayılmasına katkıda bulunan diğer faktörler) kontrol edemez.” sözleri de dikkat çekti.

İhracattan ödün verilebilir mi?

Rus yetkililer, 2021’den beri kümes hayvanı çiftçilerinin kümes hayvanı sürülerini kuş gribine karşı aşılamasına izin verme fikrini tartışıyorlar. Bazı üreticiler de bunun Rus kümes hayvanlarının bazı dış pazarlara erişimini neredeyse engelleyebileceğini vurgulayarak bu adıma karşı uyarıda bulunuyorlar.

DİĞER HABERLER
Dr.Koca Birikimlerini Öğrencilerle paylaştı

Rus Kommersant gazetesinin haberine göre kuşlar aşılanmalarına rağmen hastalanabildikleri için Rusya’da kuş gribine karşı toplu aşılama yapılması yasak.

Kaynak: Poultryworld.


9 Mart 2023. 03:11
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x