Sandy Fırtınası Güllüoğlu’nu da Vurdu New York’u Baklavasız Bıraktı


ABD’yi özellikle de New York’u etkisi altına alan Sandy kasırgası, yurtdışındaki baklava satışlarını da etkiledi. Güllüoğlu’nun kasırga süresince günlük satış kaybı 10 bin doları buldu. 3 bin tepsi baklava yolda kaldı.

 

ABD’nin doğu yakasını etkisi altına alan, 124 yıl sonra ilk kez borsaların kapanmasına neden olan Sandy kasırgası, yalnızca dünya ekonomisini değil, ABD’deki Türk markalarını da vurdu.

 

Türk mutfağının en önemli lezzetlerini ilk olarak New York şubesi ile ABD’ye tanıtan Güllüoğlu da, Sandy kasırgasından etkilendi.

 

ABD New York’ta Manhattan, Brooklyn ve Queens, New Jersey’de Cliffside Park şubelerinin kasırga süresince günlük kaybı 10 bin dolar civarında.

 

Baklavacı Güllüoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Güllü, yaşanan bu doğa olayının pek çok marka ve vatandaş için çok büyük talihsizlik olduğunu söyledi.

 

Güllü, şöyle konuştu: “Fırtına süresince ne personelimiz ne de şubelerimiz zarar görmediği için kendimizi şanslı hissediyoruz. Şu anda kasırga bölgesinde yer alan mağazalarımızda yaklaşık 40 personelimiz bulunuyor. Hepsinin sağlığının iyi olduğunu bilmek bizi mutlu ediyor.

 

Mağazaların fiziki yapısına hasar gelmediği için maddi zarardan bahsetmek ne kadar doğru bilemiyorum ama satış boyutuna bakıldığında ciddi zararımız söz konusu. Şu an sadece konum itibariyle kasırgadan etkilenmeyen Californiya’daki şubemiz hizmet veriyor.”

 

Şubelerin kasırga süresince kapalı kaldıklarını anlatan Güllü, “Şubelerimiz kasırga süresince kapalı kaldı. Zaten hava koşulları nedeniyle vatandaşlar özellikle New York ve New Jersey’de hiç sokağa çıkmadı. Günlük satış kaybımızı şu an için 10 bin dolar olarak öngörüyoruz. Sanırım fırtına hızını yitirene kadar 80-100 bin dolara yakın bir kaybımız olacak gibi görünüyor” dedi.

 

Baklavalar yolda kaldı ama…

 

Fırtınanın baklava sevkiyatını da etkilediğini anlatan Güllü, “New York’a gemiyle iki konteyner malımız yola çıktı. Ama fırtına sebebiyle limana varamadı. Limana ulaşamamış olması bizim için aslında bir şans. Zira liman tam bir afet bölgesine dönüştü” diye konuştu.

 

Yaklaşık 3 bin tepsi baklavayı şubelere ulaştırmaya çalıştıklarını anlatan Güllü, “Şubelerimiz birkaç gün içinde tekrar açılacak. Kasırga nedeniyle ürünlerimizin bulunduğu geminin limana ulaşması gecikti. Geminin durumunu takip ediyoruz. Bizim kaygımız, hayat normale dönmeye başladığında dükkânlara ürünleri vaktinde ulaştıramama ihtimali. Çünkü gümrük komisyoncumuzun ofisi de New York’ta sular altında kaldı. Umarım böyle bir sorun yaşamayız” dedi. Sandy kasırgası gibi talihsizliklerin her zaman yaşanabileceğini ancak yatırım planlarını etkilemediğine değinen Güllü, “Önümüzdeki dönemde yurtdışı yatırımlarına daha da ağırlık vereceğiz” dedi.


Yazan - 2 Kasım 2012. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x