Serbest Veteriner Hekimler Yıl Sonu Değerlendirmesi İçin Bir Araya Geldi


 

Serbest Veteriner Hekimler Yıl Sonu Değerlendirmesi İçin Bir Araya Geldi

 

Bolu İl genelinde hizmet veren klinisyen veteriner hekimler, Bolu Veteriner Hekimler Odasının 24.12.2017 Pazar günü Hampton Otel’de düzenlediği toplantıyla bir araya geldi. 2017 yılının genel değerlendirmesinin yapıldığı, mesleki gelişmelerin konuşulduğu ve 2018 yılı asgari ücretlerinin belirlendiği toplantıya Bolu Veteriner Hekimler Odasının davetiyle Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Fahri TETİK de katıldı.

Konuşmalarına yaz kış, gece gündüz demeden çiftçilere hizmet veren serbest veteriner hekimlere teşekkür ederek başlayan İl Müdürü TETİK, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın FAKIBABA’nın 2018 yılını “Hayvan Hastalıklarıyla Mücadele ve Buzağı Ölüm Oranını Düşürme Yılı” olarak ilan ettiğini hatırlattı. Buzağı ölüm oranının Türkiye genelinde %15 iken Bolu’da %7 civarında olduğunun altını çizen İl Müdürü TETİK görevlerinin buzağı ölüm oranın %7’nin de altına indirmek olduğunu, bunun için çiftçilere, yetiştirici birliklerine ve klinisyen veteriner hekimlere de önemli görevler düştüğünü, birlikte koordineli çalışılması gerektiğini söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 2018 yılı için hazırladığı projeler hakkında katılımcıları bilgilendiren Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Fahri TETİK dişi hayvan kesim yasağının 2018 yılında da devam edeceğini hatırlatıp sözlerine şöyle devam etti: “Gıda güvenilirliği, hayvan sağlığı, hayvan refahı ve antimikrobiyel direnç gelişimi Bakanlığımızın öncelikli konularındandır. Bu amaçla Bakanlığımız tarafından geliştirilen Elektronik Reçete Sistemi ve İlaç Takip Sistemi sayesinde hiçbir veteriner ilacı hiçbir yerde veteriner hekim reçetesi olamadan satılamayacak. Her ilaç fabrikada üretildiği andan hayvana uygulandığı ve kalıntı arınma süresi bittiği ana kadar takibimizde olacak. Güvenilir gıda ve atnimikrobiyel direnç gelişiminin önlenmesi için çok önemli olan bu uygulamalar sayesinde vatandaşlarımızın tükettiği hayvansal gıdalar tamamen kontrolümüz altında olacak” dedi.

Toplantı Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü personelinin Elektronik Reçete Sistemini ve İlaç Takip Sistemini tanıtan sunumunun ardından sona erdi.

 

 


Yazan - 28 Aralık 2017. Kategori MANŞET, KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x