Sular tekrar ısındı:


8651544452

 

“Hafifler” denilen AB yaptırımları daha da ağırlaşabilir mi?

 

Daha geçen hafta “AB’nin Rusya’ya yönelik yaptırımları, mart sonunu beklemeden gevşetebileceği” umudu dile getirilirken, bu kez yeni yaptırımların gündeme gelme ihtimali belirdi: Rusya, Ukrayna’daki ayrılıkçı Donetsk ve Lugansk cumhuriyetlerinin 2 Kasım’da yapacakları Kiev’den bağımsız seçimleri tanıyacağını açıklayınca Moskova-Brüksel hattı yeniden gerildi.

 

 

Rusya Doğu Ukrayna’daki iki ayrılıkçı bölgede 2 Kasım’da yapılacak seçimlerin sonuçlarını tanıyacağını dün bildirmişti. Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, seçimlerin Donetsk ve Luhansk’taki tek taraflı ilan edilmiş “halk cumhuriyetleri”nin meşruluk kazanması yolunda önemli bir adım olacağını söyledi.

 

Moskova’nın ayrılıkçı bölgedeki seçimleri tanımasını Minsk’te imzalanan ateşkes anlaşmasına aykırı bulan AB, Rusya’ya tepkili. Kommersant gazetesinin manşetten verdiği habere göre, “Rusya zorlu bir seçimle karşı karşıya. Eğer Donbass’taki seçimler tanırsa AB daha ağır yaptırımlar uygulamaya hazır.”

 

Gazeteye konuşan AB kaynakları, Rusya’nın bu adımı atmasının Ukryna krizini çözüme kavuşturma değil “sorunu dondurma” amacı taşıdığını savundu. Aynı kaynak, “AB’nin cephaneliğinde yeni yaptırım silahları var” dedi.

 

Avrupa Konseyi 24 Ekim’de, Donetsk ve Lugansk’ta başkanlık ve parlamento seçimi yapılmasının Minsk’te imzalanan barış protokolünü ihlal anlamına geleceğini duyurmuştu.

DİĞER HABERLER
45 haneli köydeki 25 ev yandı

 

Pazar günü Ukrayna’nın çoğu parlamento seçimi için sandık başına giderken, ülkenin doğu kesiminde üç milyon kadar seçmen oylarını kullanamadı. Ayrılıkçı Doğu Ukrayna liderleri Ukrayna seçimini boylot etmiş ve kendilerinin ayrıca seçim yapacaklarını duyurumuştu.

 

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre Başkan Obama Pazartesi günü, ayrılıkçıların Ukrayna yasalarına uymayan veya Ukrayna hükümetinin onayı olmadan yapacakları seçimleri Amerika’nın tanımayacağını bildirdi.

 

AB’nin mart sonunda süresi dolacak olan Rusya’ya dönük yaptırımları daha erken tarihte yumuşatabileceği belirtilmiş ancak önceki gün AB’den “Yaptırımlar aynen sürecek” mesajı gelmişti. Teorik olarak 28 üye ülkenin tamamı onay vermeden yaptırımların yumuşama imkanı bulunmuyor.

 

http://www.turkrus.com/67040


30 Ekim 2014. 09:25
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x