Suriye’den ”tuzda tavuk” yemek için geliyorlar


Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra zengin mutfağıyla da turistlerin uğrak yeri olan Hatay, yöresel bir yemek olan ”tuzda tavuk” ile yeni lezzetler arayanları kendine çekiyor.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 18 yıl önce bir lokantada iş yeri sahibi Durmuş Alkan’ın deneme yanılma yöntemiyle pişirmeye başladığı ”tuzda tavuk”, bugün ilçenin önemli turizm değerleri arasına girdi.
Aynı lokantayı daha sonra devralan Ali Özberk AA muhabirine yaptığı açıklamada, özel sosla hazırlanan tavuğun, yaklaşık 7 kilo civarındaki tuzla üzerinin kaplandıktan sonra odun ateşinde yaklaşık 1,5-2 saat pişirilmesinin ardından servise sunulduğunu ve tavuğu yiyenlerin bir daha bu lezzetten vazgeçemediğini söyledi.
”Tuzda tavuğun ilgi görmesinin ardından bazı işletmelerin de bu yemeği yapmaya çalıştığını, ancak aynı lezzeti tutturamadığını” ifade eden Özberk, bunun üzerine ”Özberk Tuzda Tavuk” olarak 2000 yılında yemeğin patentini aldıklarını belirtti.

Patent almalarının ardından tuzda tavuğa ilginin daha da arttığına işaret eden Ali Özberk, sözlerine şöyle devam etti:
”Daha önceleri sadece ilçemizdekiler bu lezzeti bilirdi. Ancak zaman içerisinde tavuğun ünü kent sınırlarını aştı. Türkiye’den ve yurt dışından Hatay’ın tarihi ve doğal güzelliklerini görmek için gelenler sırf tuzda tavuk için ilçemizi ziyaret etmeye başladı. Suriye ile karşılıklı vizenin kalkmasının ardından, oradan gelenlerin sayısında inanılmaz bir artış oldu. Bazı Suriyeliler tuzda tavuk yemek için bile ülkemize geliyorlar. Günde 35-40 civarında pişirdiğimiz tavukları kargoyla isteyenler bile oluyor. Onlara böyle bir imkan olmadığını söylüyoruz. Hafta sonu tuzda tavuk siparişlerinde artış oluyor.”

Tavuğun üzerine sürdükleri özel sosun formülünü asla açıklamadıklarını, bunun bir sır olduğunu ve işletmelerinin dışına çıkmadığını vurgulayan Özberk, tuzda tavuğu tatmak isteyenlerin mutlaka Reyhanlı’yı ziyaret etmesi gerektiğini söyledi.

TUZ TOKMAKLA KIRILIYOR

7 kilo tuzla kaplanıp pişirilmesi srasında asla tuzun tavuğa geçmediğini vurgulayan Özberk, ”Bazı müşteriler tavuğun tuzlu olduğunu düşünerek ‘tansiyonum var, bu kadar tuzlu tavuk benim sağlığımı bozar’ diyor. Tavuğun tadına bakınca bu endişelerinin yersiz olduğunu anlıyorlar” dedi.

Özberk, odun ateşinde pişirilerek maniler eşliğinde servis yaptıkları tavuğun yanında yöresel bir lezzet olan firik pilavını da müşterilere sunduklarını anlatarak, ”Tavuğumuzu tuzla kaplı bir şekilde masaya getiriyoruz. Müşterilerimizden tuzu tokmakla kendilerinin kırmalarını istiyoruz. Bol miktarda tuzun içerisinden çıkan nar gibi kızarmış tavuğun öncelikle bir kemiğini müşterimize çıkarttırıyoruz. Eğer bu kemik kolaylıkla çıkabiliyorsa tavuk yemeye hazır demektir. Ancak 2 saat beklemenin ardından şayet kemik çıkmıyorsa, müşterilerimizden özür dileyip bir iki saat daha bekletiyoruz. Fakat bugüne kadar böyle bir durumla çok az karşılaştık.”

Ali Özberk, büyük bir titizlikle hazırlanan tuzda tavuğun fiyatının 22 lira olduğunu, herkesi bir kez de olsa bu lezzeti tatmaya beklediklerini sözlerine ekledi.


Yazan - 13 Temmuz 2011. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x