Tarım Bakanı’ndan Vatandaşı rahatlatacak açıklama


Bakan Eker Ramazan ayına sayılı günler kala, “Et fiyatlarında artış da yok. Kimse endişe etmesin” dedi.

KAYSERİ – Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’de et konusunda sıkıntı bulunmadığını belirterek, ”Et sıkıntısı olmadığı için et fiyatlarında artış da yok. Kimse endişe etmesin” dedi.

Bakan Eker, Kayseri’deki tarım ve hayvancılık alanlarında yapılan faaliyetlerin değerlendirileceği toplantıya katılmak üzere geldiği Kayseri Şeker Fabrikası’nda gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği (TKEÜMB) Başkanı Bülent Tunç’un, ”Kilosu 14,5-15 liradan istediği kadar hayvan vermeyi taahhüt ediyoruz” şeklindeki sözlerini hatırlatarak, bu açıklamayı nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine bakan Eker, ”Bu fiyattan et satacaklarsa, satsınlar, memnun oluruz. Türkiye’de et konusunda bir sıkıntı yok, kimse merak etmesin. Sıkıntı olmayınca, et fiyatlarında artış da yok, kimse endişe etmesin” yanıtını verdi.

Eker, STK temsilcileriyle görüştü

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, “Özellikle fiyat dalgalanmaları ve piyasa düzeni ile alakalı 61. hükümetin çalışmaları var. Bütün ürünlerle alakalı piyasa düzeni teşekkül ettirilmesi söz konusu” dedi. 

Bakan Eker, Kayseri’de, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile birlikte, ‘Sivil Toplum Kuruluşları Özel Sektör Ortak Akıl Toplantısı’na katıldı. 25 kişilik heyetle Kayseri’ye gelen Bakan Eker, toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, sıkıntılar ile çözüm yolları ve gelişim ile alakalı görüş alışverişinde bulunduklarını kaydetti.

DİĞER HABERLER
Yılda 1,3 milyar ton gıda israf ediliyor

İki oturum halinde yaklaşık 5 saat süren toplantının oldukça verimliği geçtiğini kaydeden Bakan Eker, “Kayseri’de üreticiler ve meslek odaları ve özel sektör ile sanayiciler tarım ve hayvancılık sektörü ile alakalı değerlendirme yapma imkanı sağladık. Ayrıntılı bir şekilde sıkıntılar sorunlar ve çözüm önerileri dinlendi. 61. hükümetin programının tarım ve hayvancılık ile alakalı belirtilen bazı konular var. Mera bunların başından geliyor. Üretim sektörleri ile alakalı görüşler bildirildi. Özellikle fiyat dalgalanmaları ve piyasa düzeni ile alakalı 61. hükümetin çalışmaları var. Bütün ürünler ile alakalı piyasa düzeni teşekkül ettirilmesi söz konusu. Dile getirilen bütün hususlar kaydedildi. Ayrıntılı bir şekilde değerlendiriliyor. Hayvancılık, süt fiyatları et fiyatları yem ve pazarlama ile üretimin geliştirilmesi ile ilgili kalkınma ile ilgili birçok konu dile getirildi. Gelecekte bunların nasıl çözüleceğine ve geliştirileceğine yönelik konuşma yaptık. Önümüzdeki dönem çözüme ulaşacağız” diye konuştu.
Toplantıda Kayseri Milletvekilleri, Vali Vekili Kasım Fikret Dayıoğlu ile AK Parti İl Başkanı Ömer Dengiz de hazır bulundu.
 
“Cımbızlama yapmayın”

Bakan Eker, bağımsız milletvekillerinin meclise gelmesi konusundaki açıklamasının hatırlatılması üzerine de, ”Ben, (Kim nerede bir şey söyleyecekse, meclise gelip söylesin, mecliste konuşsun) dedim. Onun dışında bir şey söylemedim. Böyle cımbızlama falan yapıyorlar, yapmasınlar” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
Besin Zehirlenmelerinde Ne Yapmak Gerekiyor?

Eker, dün yaptığı açıklamada, milletin oy verip seçtiği vekillerin, başka yerlerde değil de meclise gelip orada konuşması gerektiğini ifade ettiğini belirterek, ”Kim nerede bir şey söyleyecekse, gelip mecliste söylesin, meclise gelip konuşsun. Türkiye’de, bütün meşru taleplerin hepsinin meclis çatısı altında konuşulması gerekir. Buna açık olduğumu söyledim. Bu konudaki kanaatlerimi söyledim. Onun dışında bir şey söylemedim, başka bir şey yok. Böyle cımbızlama falan yapıyorlar, yapmasınlar” dedi.

 


23 Temmuz 2011. 09:21
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x