Tarlada balık avladılar


Yağışlı geçen kış mevsiminin ardından doluluk oranını arttığı Beyşehir Gölü’nde, olta tutkunları sular altında kalan ekili tarlalarda balık avladı.

Beyşehir Gölü’ndeki doluluk oranının artması kıyıdaki birçok ekili tarım alanlarını sular altında bıraktı. Yaşanan bu durum, ekonomik kayıp yaşayan çiftçileri üzerken, olta meraklılarını sevindirdi.

Sadece olta ile levrek avına izin verilen Beyşehir Gölü’nde soluğu kıyı kesimlerdeki sular altında kalan tarlalarda alan olta tutkunları, olta atarak balık avlamaya başladı.

Bazı olta tutkunlarının tarla ortasında sığ sularda gezinen balıkları eliyle yakalaması renkli görüntüler oluşturdu.

Akşam’ın haberine göre, Çiftçi Adem Erdoğan, tarım alanının göl sularıyla dolduğunu ve balıkların da tarlalara yayılıma geldiğini söyledi. Ekinlerin yetişkin durumda olduğu için balıkların karınlarını doyurmak için bu alanlara akın ettiğini ifade eden Erdoğan, ”Elma bahçem de balıklara şu an yaşama alanı olmuş durumda” dedi.

Ekin tarlasına olta atarak balık tutmaya çalışan olta tutkunu Osman Keçe (60) de yakaladığı balığı gazetecilere göstererek, ”Şu anda ekin tarlasındayız. Hem piknik yapıyoruz, hem de olta atma şansı buluyoruz. Hayatımda ilk defa bir tarlada balık tutuyorum. Tarlada balık avlamak çok heyecan verici bir duygu” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
Beyaz Et Gerçeğimiz...... Erdal TOKMAK

Beyşehir Ziraat Odası Başkanı Adem Metli ise üreme mevsimi olması nedeniyle balıkların yumurta bırakmak için otların içerisine ve sığ kesimlere geldiğini söyledi. Kıyıdaki ekili alanların sular altında kalmasıyla tarlalarda balık görüldüğünü anlatan Metli, ”Balıklar yavrusunu atmak için biraz daha kenara açılmış. Oralarda o yüzden balık gözüküyor” dedi.


6 Mayıs 2012. 13:45
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x