TROL su ürünleri AV SEZONU törenle açıldı….


 

 

unnamed (1)

 

 

 

           Halim UTLU

 

109 adeti 12 metreden büyük, geri kalanı 12 metreden küçük tekne olmak üzere, toplam 470 adet balıkçı gemisi ve yaklaşık 3.143 ruhsatlı balıkçının bulunduğu Samsun’da, su ürünleri sektörünün önemi gün geçtikçe daha iyi anlaşılırken, sektörün sağlıklı gelişimi ve desteklenmesi için de, devler tarafından  bir çok yeni adımların yanı sıra, sezon açılışlarında da çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

 

2014-2015 trol ile su ürünleri av sezonu da, Yakakent İlçesi Balıkçı Barınağında düzenlenen bir törenle açıldı. 15 Eylül’de düzenlenen törende konuşan  Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir GÜVEN, 3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizde, balıkçılık sektörünün yüzbinlerce insana ekmek kapısı olduğunu, gelişen ülkenin büyüyen nüfusunu beslemekte önemli bir kaynak yarattığını ifade ederek

 

                             Balıkçılara ÖTV’siz yakıt desteği veriliyor

 

” İlimiz uzun kıyı sınırları ve zengin iç su kaynakları ile bu sektörde önemli bir yer tutmaktadır. Toplam 470 adet balıkçı gemisi ve yaklaşık 3.143 ruhsatlı balıkçı bulunmaktadır. Bu gemilerin 109 adeti 12 metreden büyük, geri kalan 12 metreden küçük teknelerdir. Su ürünleri sektörünün önemi gün geçtikçe daha iyi anlaşılmakta olup, sektörün sağlıklı gelişimi ve desteklenmesi adına da birçok adımlar atılmaktadır. Bunlardan en önemlisi Su Ürünleri Genel Müdürlüğünün oluşturulması ve illerde şube müdürlüklerinin kurulma aşamasında olmasıdır. Ayrıca son yıllarda balıkçı gemilerine sağlanan ÖTV’siz yakıt desteklemesi, balık avcılığında en önemli giderlerden birinin azaltılması yolunda büyük bir destek sağlamıştır.”dedi.

DİĞER HABERLER
Sektörümüzü Dünya Seviyelerine Çıkarmak İstiyoruz

 

                                  Gemilerini terk edenlere  maddi destek

 

“Balıkçı gemi filosunun büyüklüğü, denizlerimizde balıklar üzerinde baskı oluşturmakta ve gemi başına düşen av miktarını azaltmaktadır. Bakanlığımızca son iki yıldır uygulanan balıkçı gemilerinin filodan çıkarılmasına karşılık ödenen destek sayesinde, hem denizlerimizdeki balık popülasyonu üzerinde oluşan baskı azaltılmakta ve sürdürülebilir bir balıkçılığı hedeflemekte, hem bu sektörden ayrılacak olanlara bir fırsat sağlamakta, hem de balıkçı gemisi sayısının düşürülmesi ile gemi başına düşecek av miktarının artması sağlanmaktadır” şeklinde devam eden GÜVEN, sözlerini şöyle tamamladı;

 

“ 3/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ” ile getirilen av yasakları ve sınırlandırmalara, balıkçıların uyması gerekiyor.Bu hem kendi menfaatleri, hem de kaynakların sürdürülebilirliği ve  işletimi bakımından önemlidir.”

 

                                      Trol av operasyonu yapıldı

 

Törene, Yakakent Kaymakam Vekili Oğuz Alp ÇAĞLAR, Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin KIYMA, Yakakent Garnizon Komutanı, İlçe Emniyet Müdürü, Yakakent İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa KÖKDUMAN, Su Ürünleri Üretici ve  Yetiştiricileri Birliği Başkan Osman PARLAK, Su Ürünleri Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Atıf MALKOÇ,  ilçe müdürleri ve çok sayıda balıkçı katıldı.

 

Yakakent Kaymakam Vekili ÇAĞLAR, Yakakent Belediye Başkanı KIYMA ve Su Ürünleri Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı MALKOÇ’ un günün önemine binaen yapmış oldukları konuşmalardan sonra, davetliler balıkçı teknesiyle denize açılarak, temsili trol av operasyonu yapıldı ve bu operasyon konusunda bilgi verildi.

DİĞER HABERLER
Gap Projesi Kapsamında Bölge ve Ülke Hayvancılığının Sorunları

 

 


17 Eylül 2014. 12:32
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x