Türkiye Bilimsel Tavukçuluk Derneği Genel Kurulu Yapıldı


b
Ülkemiz tavukçuluk sektörünün önemli sivil toplum örgütü Bilimsel Tavukçuluk Derneği’nin Olağan Genel Kurulu Ankara’da yapıldı.

 

Divan Başkanlığını Şükrü Kaleli’nin yaptığı toplantıda üyelikleri ise Zühal Demir ve Serdar Kamanlı yaptılar.

 

 

BİLİMSEL TAVUKÇULUK DERNEĞİ FAALİYET RAPORU

 

31 Ocak 2011- 24 Ocak 2014

 

Derneğimizin Olağan Genel Kurul toplantısına hoş geldiniz.

Bu tarihten itibaren derneğimiz, tüzüğünde yazılı kurallara uygun olarak, Ulusal ve Uluslar arası faaliyetlerini, büyük bir yoğunlukla sürdürmüştür.

Derneğimizin bu dönemde gerçekleştirdiği en önemli toplantılardan birisi; WPSA Avrupa Federasyonu 2 numaralı çalışma gurubunun 18. Tavuk Besleme Avrupa Sempozyumudur ( 18th European Symposium on Poultry Nutrition). Çeşme Sheraton Otelinde düzenlenen bu toplantıya tüm dünyadan büyük bir ilgi gösterilmiş, 1000 kişinin üzerinde bilim insanı ve eşleri katılmışlardır. Ayrıca, WPSA Yönetim Kurulu Dünya Kongresi öncesi düzenlediği Olağanüstü Yönetim Toplantısını da bu toplantı esnasında gerçekleştirmiştir. Bilimsel ve Sosyal Programların kalitesi katılımcıların toplantıdan çok mutlu şekilde ayrılmalarına neden olmuştur.

27-30 Mart 2012 tarihleri arasında, Mısır’da, 3. Akdeniz Ülkeleri Tavukçuluk Zirvesi (3. Meditteranean Poultry Summit) gerçekleştirilmiş ve WPSA Avrupa Federasyonu 11. Çalışma gurubunun faaliyeti olan bu toplantıya Yürütme Kurulu ( Steering Committee) Başkanı, Prof.Dr.Servet Yalçın ve Danışma Kurulu ( Advisory Committee) üyesi Prof.Dr.Rüveyde Akbay katılmışlardır. Toplantıda, Akdeniz ülkeleri arasında, mesleki ve sosyal alanlarda, dayanışmanın artırılması ve tavukçuluğun geliştirilmesiyle ilgili konular, ağırlıklı olarak görüşülmüş ve bir sonraki toplantının Eylül 2014 tarihinde Lübnan’da yapılmasına karar verilmiştir.

Üniversitedeki ders yükü ve araştırma programlarının yoğunluğu ve üyesi olduğu bazı uluslar arası kuruluşlardaki yoğun çalışmaları nedeniyle derneğimizin Genel Sekreterlik görevini yürütmekte güçlük çektiğini belirten Prof.Dr.Servet Yalçın bu görevden istifa etmiş ve yönetim kurulu kararımızla Genel Sekreter olarak, Yönetim Kurulu üyelerimizden Gülbenk Yalçın seçilmiştir.

DİĞER HABERLER
İsrail kabinesi 'mutabakat'ı onayladı

5-9 Ağustos 2012 tarihinde Brezilya-Salvador Bahia’da WPSA Dünya Kongresi düzenlenmiştir. 1912’de kurulmuş olan WPSA’nn 100. Kuruluş yıldönümünün kutlandığı bu toplantıya, derneğimizden Rüveyde Akbay, Necmettin Ceylan ve Servet Yalçın’ın katılması karar altına alınmış ise de, Necmettin Ceylan ve Servet Yalçın katılmayı istemediklerinden toplantıya sadece Rüveyde Akbay katılmış ve oturumlardan birinin Başkanlığını da yapmıştır.

Üniversitelerin ilgili birimleriyle ortaklaşa iki yılda bir Ulusal Tavukçuluk Kongreleri yapılması karar altına alınmış ve Elazığ ve ve Kayseri’de gerçekleştirilen toplantılardan sonra 3. Toplantı Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesiyle iş birliği halinde, 3-5 Ekim 2012 tarihleri arasında ‘ Ulusal Kümes Hayvanları Kongresi’ adı altında İzmir’de düzenlenmiştir.  Kongre, son derece başarılı geçmiş ve amacına ulaşmıştır. Kongrenin organizasyonunda büyük gayret gösteren Prof.Dr.Servet Yalçın ve Organizasyon ve Bilimsel Kurul üyelerine teşekkürlerimizi sunarız.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Antalya’da düzenlenen ‘Kanatlı ve Küçük Evciller Araştırmaları Çalışma Gurubu ve Program Değerlendirme Toplantısına’ derneğimiz Yönetim Kurulu üyelerimizden bazıları davet edilmiş ve orada derneğimiz etkin bir şekilde temsil edilmiştir.

13-15 Haziran 2013 tarihinde İstanbul’da düzenlenen VİV 6. Tavukçuluk ve Teknolojileri Uluslar arası İhtisas Fuarı’na katılınmış ve Başkan Rüveyde Akbay açılış konuşmasında yer almıştır.

Dernek Başkanımız Rüveyde Akbay, danışman sıfatıyla ve bildiri sunmak üzere, Orta Doğu’nun en büyük araştırma enstitülerinden biri olan KISR tarafından tüm masrafları karşılanmak üzere Kuveyt’e davet edilmiştir. Yapılan çeşitli toplantılar sonucunda WPSA Kuveyt şubesiyle Türkiye şubesinin birlikte bir toplantı yapması fikri ileri sürülmüştür. Yönetim Kurulumuzca bu teklif uygun görülerek 21-25 Ekim 2013 tarihinde Antalya’da Orta Doğu ve Afrika Ülkelerinde Tavukçuluğun Geliştirilmesi  ( The International Congress on Advancements in Poultry Production in the Middle East and African States) konulu bir uluslar arası toplantı yapılmasına karar verilmiştir.

DİĞER HABERLER
Çin'deki yeni kuş gribi türü ölümleri çoğaltıyor: 43 ölü

Toplantının detaylarını görüşmek üzere WPSA Kuveyt şubesi Genel Sekreteri Dr. Ameer Al Saffar Türkiye’ye davet edilmiştir. Toplantıyla ilgili gerekli kararlar alındıktan sonra, Dr. Saffar toplantı yerini belirlemek üzere Antalya’ya gönderilmiş, ve Spice Otel’in uygun olduğu görüşü ifade edilmiştir.

Toplantı Sekreteryasını belirlemek üzere yapılan çalışmalar esnasında, derneğimize teklifte bulunan firmalar arasında gerekli incelemeleri yapmak üzere Kemal Akman, Necmettin Ceylan ve Cengizhan Mızrak’tan oluşan bir komisyon seçilmiş, ve yapılan çalışmalar sonucunda en uygun teklifin Sal-Tur Turizm ve Seyahat Acentesi  tarafından verildiği belirlenmiştir. Bu karardan sonra hazırlık çalışmalarına hız verilmiştir.

Antalya’da gerçekleştirilen bu toplantıya, dünyanın 38 farklı ülkesinden 235 kişi katılmış ve toplantı büyük bir başarıyla sonuçlanmıştır. Davetli konuşmacı, Board üyesi , Organizasyon ve Bilimsel komite üyesi olmak üzere,  80 yabancı ve 40 Türk misafirin yol ve konaklama giderleri Derneğimizce karşılanmıştır.

Derneğimiz yetkilileri, diğer derneklerce hazırlanan kongre, sempozyum, panel gibi etkinliklere muntazaman katılmış, açılış konuşmaları, bildiriler ve oturum Başkanlıkları gibi, aktif görevlerde bulunmuşlardır.

2018 yılında yapılacak olan ‘European Poultry Conference’ için adaylık başvurusu yapılmıştır. Avrupa Federasyonunun en önemli toplantısı ve WPSA’nın Dünya Kongresinden sonra 2. Önemli toplantısı olan bu toplantı için ülkemizden başka Hollanda, İspanya ve Hırvatistan da adaydır. Derneğimizce bu toplantının ülkemize alınabilmesi için her türlü girişimde bulunulacaktır.

DİĞER HABERLER
Bakanlık Çiğ Süt Toplayıcılarını Uyardı

Son zamanlarda medyada yer alan, tavuk ürünleri konusundaki bilgi kirliliğinin düzeltilmesi amacıyla düzenlenen çalışmalara derneğimiz Başkanı Rüveyde Akbay da etkin bir şekilde katılmaktadır.

Derneğimizce yürütülen uluslar arası çalışmaların yanı sıra, ülke tavukçuluğunu ilgilendiren güncel konulardaki etkin faaliyetlerimiz, bu dönemde de sürdürülmüştür. Bu amaçla zaman zaman, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Mehdi Eker, Müsteşar, Müsteşar Yardımcıları ve Genel Müdürler ziyaret edilerek tavukçuluğun sorunlarıyla ilgili bilgiler verilip, raporlar sunulmuştur.

Genel kurulumuzun tavukçuluk sektörüne hayırlı olması dilekleriyle gelecek dönem görev alacak üyelerimize başarılar dileriz.

Bilimsel Tavukçuluk Derneği Yönetim Kurulu
Toprak ve Su Kaynakları Arş.Ens.’de üye ve resmi temsilcilerin katıldığı toplantı sonunda yeni yönetim kurulları belli oldu.

 

Prof.Dr.Necmettin Ceylan’ın mazereti nedeniyle girmediği seçimlerin sonunda yeni yöneticiler şu şekilde belirlendi;

c

 

 

Yönetim Kurulu

 

Başkan : Prof.Dr Rüveyde Akbay

Başkan Yardımcısı: M.Kemal Akman

Sayman : Avni Çakır

Genel Sekreter :Gülbenk Yalçın

Üye : Prof.Dr.Servet Yalçın

Üye : Cemalettin Bilgin

Üye .Cengizhan Mızrak

 

 

 

 

 

Denetleme Kurulu

Göksel Özler

Okan Elibol

Zuhal Demir

 

 

 

 

 

 

 

 


24 Ocak 2014. 19:15
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x