Türkiye ile İngiltere arasında ekonomik iş birliği


6. Dönem Türkiye- İngiltere JETCO Mutabakat Zaptı, Ticaret Bakanı Pekcan ile İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanı Fox tarafından imzalandı.

 

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye ve İngiltere arasındaki iş birliği köprülerinin önümüzdeki dönemde güçlenerek devam edeceğini belirterek, “Bu iş birliğinin Brexit sonrası dönemde her zamankinden fazla artarak devam etmesini bekliyoruz.” dedi.

Ticaret Bakanı Ruhsat Pekcan ve İngiltere’nin Uluslararası Ticaret Bakanı Liam Fox’un katılımıyla İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nda Türkiye-İngiltere Ekonomik ve Ticari Ortaklık Komitesi (JETCO) 6. Dönem Toplantısı gerçekleştirildi. Basına kapalı yapılan toplantının ardından 6. Dönem Türkiye-İngiltere JETCO Mutabakat Zaptı, Pekcan ve Fox tarafından imzalandı.

 

İmza töreninin ardından Ticaret Bakanlığı, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile Birleşik Krallık Uluslararası Ticaret Bakanlığı’nın organizasyonunda Türkiye-İngiltere İş Forumu gerçekleştirildi.

Ticaret Bakanı Pekcan, forumda yaptığı konuşmada, Brexit’i yakından takip ettiklerini belirterek, “Önümüzde büyük değişimlerin, büyük dönüşümlerin şafağında bir Avrupa kıtası var. Buna hep beraber hazır olmak için bir çalışma, bir liderlik içerisindeyiz. Brexit, Avrupa ekonomisini ve dünya ekonomisini etkileyecek olan bir gelişmedir.” dedi.

 

Ruhsar Pekcan, 6. Dönem Türkiye-Birleşik Krallık JETCO Mutabakat Zaptı’nın imzalanmasının önemini vurgularken, “Serbest ticaret anlaşmamızın iki tarafın heyetleri arasında üç toplantısını gerçekleştirmiş, dördüncü toplantısını da 27-28 Eylül’de Ankara’da yapacağız. Brexit sonrasında bu anlaşmanın daha kapsayıcı olması için hizmet ticaretini, tarım ürünleri ticaretini, e-ticareti ve kamu alımlarını da dahil edecek şekilde geliştirmeyi planlıyoruz.” dedi.

 

Pekcan, AB konusuna değinirken, “Şüphesiz bizim AB ile taahhütlerimiz vardır. Gümrük Birliği anlaşmamızın da güncellenmesi için bizim hazırlıklarımız tamamdır. AB’nin de bu doğrultuda görüşmelere hazır olmasını bekliyoruz. JETCO ile ilgili önümüzdeki dönemde sektörel odaklı toplantılar yapmayı da planlıyoruz. İki ülke olarak yaklaşık 16 milyar dolarlık ticaret hacmimiz var. İlk 8 ayda bu ticaret hacmi yüzde 25 artış göstermiştir.” ifadelerini kullandı.


Yazan - 13 Eylül 2018. Kategori MANŞET, EKONOMİ, Uncategorized. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x