Türkiyede arıcılık ve İnci Arı


 

İnci arıcılığın dört kuşak geçmişi vardır. Büyükbabanın Kızılcahamam İyceler köyünde sepet kovanlardan oluşan arılığı bulunuyordu. Baba Memduh İnci 1952 yılında modern kovanlarla arıcılığa geçti. 1957 yılında 200 modern kovandan oluşan arılığa sahipti. O yıllarda ortaokul öğrencisi olan Ahmet İnci arıcılığın pratiklerini babasından öğrenmiştir.

1967 yılında Ziraat Fakültesini bitiren Ahmet İnci, kardeşleri ile birlikte profesyonel arıcılık yapmaya başladı.

1972 yılında Türkiye Kalkınma Vakfı’na giren Ahmet İnci, 1992 yılına kadar Vakfın arıcılıkla ilgili tüm birimlerini kurmuş ve yönetmiştir.

 

TKV yönetiminin el değiştirmesi ile (KÖY-TÜR) TKV’den istifa ederek ayrılmıştır.
Takip eden yıllarda damızlık Ana Arı üretimi çalışmalarını özel olarak sürdürürken Dünya Bankası’na, Romanya, Kazakistan ve KKTC hükümetlerine arıcılık konusunda danışmanlık yapmıştır.

TEMA Vakfı Arıcılık Danışmanlığı:

Ahmet İnci (Ltd. Şti) 1998 yılından bu yana TEMA Vakfı’nın Arıcılık danışmanlığını yapmakta ve TEMA Vakfı’nın tüm arıcılık çalışmalarının sorumluluğunu yürütmektedir.

Gürcistan Tarım Bakanlığı, Bakü Ceyhan Petrol Boru Hattı, Dünya Bankası Arıcılık Projeleri, Avrupa Birliği Arıcılık Projelerinde de danışmanlıkları devam etmektedir.


Diğer Haberler:
Anzer Balı 700 Lira
Yazan - 1 Ağustos 2017. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x