Türkiye’ye 1 milyar lira yatırım yapacak


Vodafone Türkiye Üst Yöneticisi Deegan, Türkiye’ye güvenmelerinin bir kanıtı olarak, 2017-2018 mali yılında ülkeye 1 milyar liranın üzerinde yatırım yapacaklarını bildirdi.

Vodafone Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Colman Deegan, Vodafone Türkiye’nin hayata geçirdiği projeler ile yatırım planlarına ilişkin Vodafone Arena’da düzenlenen basın toplantısında, Türkiye’de uzun vadeli bir yatırımcı olarak bulunduklarını ifade etti.

Vodafone’un Türkiye’deki ilk 10 yılında yaptığı yaklaşık 20 milyar liralık yatırımı daha da artırmak için çalıştıklarını ifade eden Deegan, “Türkiye’ye güvenimizin bir kanıtı olarak, 2017-2018 mali yılında 1 milyar lirayı aşkın yatırım yapacağız. Böylece, 2006 yılından bu yana Türkiye’ye yaptığımız toplam yatırım 20 milyar lirayı aşacak.” diye konuştu.

Colman Deegan, göreve geldiği tarihten bu yana, son 6 ayda yapılan çalışmalara ilişkin şunları kaydetti:

“Evrensel Hizmet İhalesi’nde Türk Telekom ile ortak hareket ettik ve kırsal alanların dijitalleştirilmesi için önümüzdeki 3 yılda yaklaşık 1,6 milyar liralık ortak yatırım taahhüdünde bulunduk. Türkiye’nin ilk baz istasyonu ULAK için satış sözleşmesini imzaladık, 250 baz istasyonu için sipariş vereceğimizi duyurduk. ASELSAN’ın yerli baz istasyonu anteninin kullanımı için ortak imza attık. 4.5G’de yerli üretimi teşvik etmek için KOBİ seferberliği başlattık. Tüm bunları Türkiye’nin dijitalleşme alanında bölgesinde lider bir ülke olması vizyonuyla yerli üretimi desteklemek için hayata geçirdik.”

“Beşiktaş ile sponsorluğumuzu iki yıl daha uzattık”

Sosyal alanda da yatırımlarına devam ettiklerini anlatan Deegan, Beşiktaş ile olan iş birlikleri kapsamında forma göğüs sponsorluklarını 10 milyon dolar bedelle 2 yıl daha uzattıklarını bildirdi.

Deegan, “Yarını Kodlayanlar” projesinde yeni bir sayfa açtıklarını ve Şanlıurfa’daki Suriyeli çocuklara da kodlama eğitimleri vermeye başladıklarını ifade ederek, “Türkiye’deki 15 milyon ev kadınını dijitalleştirmek üzere yola çıktık ve ‘Vodafone Altın Kulüp’ programımızı duyurduk. ‘Girişimcilikte Önce Kadın’ projemizde ikinci döneme girdik ve aynı anda 10 ilde birden eğitimleri başlattık. Kariyerine ara vermiş kadın çalışanları yeniden orta ve üst düzey pozisyonlarda istihdam etmek üzere dünyanın en büyük işe alım programı ‘ReConnect’i başlattık.” şeklinde konuştu.

Stadyum konusunda Beşiktaş Jimnastik Kulübü (BJK) ile 15 yıllık bir anlaşmaları olduğunu belirten Deegan, “BJK’lilerin arasındaki pazar payımız yüzde 35. Dünyanın neresine giderseniz gidin bu stattaki teknolojiyi göremezsiniz. BJK’ye 150 milyon dolar üzerinde bir taahhüdümüz var.” diye konuştu.

“Uzun vadeli bir yatırımcı olarak Türkiye’deyiz”

Vodafone Türkiye’nin finansal ve operasyonel performansındaki artışa dikkati çeken Deegan, 2016/2017 mali yılı üçüncü çeyrek itibarıyla servis gelirlerinin yüzde 15 arttığını ve ilk mali yarıyılda faaliyet kar oranlarının da yıllık bazda yüzde 30 yükseldiğini kaydetti.

Colman Deegan, Türkiye’de en önemli olgunun “güven” olduğunu bildiklerini ifade ederek, “Uzun vadeli bir yatırımcı olarak Türkiye’deyiz ve daha uzun yıllar burada olacağız.” dedi.

Kaynak: AA


23 Mart 2017. 10:51
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x