Ukrayna Sofralarını Türk Balığı Süsleyecek


 

Fotoaltı soldan sağa; Emre Manav (Kiev Büyükelçiliği Başkatibi), Mehmet Samsar (Büyükelçi), Sinan Kızıltan (Türkiye Su Ürünleri Sektör Kurulu Başkanı), Belkıs Gürsel (Kiev Ticaret Müşaviri), Bahar Cengiz (Kılıç Deniz A.Ş.)

soldan sağa; Emre Manav (Kiev Büyükelçiliği Başkatibi), Mehmet Samsar (Büyükelçi), Sinan Kızıltan (Türkiye Su Ürünleri Sektör Kurulu Başkanı), Belkıs Gürsel (Kiev Ticaret Müşaviri), Bahar Cengiz (Kılıç Deniz A.Ş.)

Su Ürünleri Tanıtım Grubu’ndan baş döndüren tanıtım atağı. Türkiye’nin ihracatta yıldızlarından su ürünleri sektörü, Su Ürünleri Tanıtım Grubu öncülüğünde dünyanın en önemli gıda fuarlarında Türk su ürünlerinin tanıtımını gerçekleştiriyor.

 

 

 

Almanya’nın Köln şehrinde 5-9 Ekim 2013 tarihleri arasında düzenlenen ve dünyanın en büyük gıda fuarı kabul edilen Anuga Gıda Fuarı ile başlayan maraton, Barselona Su Ürünleri Fuarı, Ukrayna Gıda Fuarı, Romanya Alimenta Fuarı ile devam etti. STG, 5-8 Kasım 2013 tarihlerinde Kazakistan Almata Gıda Fuarı’na, 17-19 Kasım 2013 tarihlerinde ise Dubai Su Ürünleri Fuarı’nda Türk balıklarının tanıtımını yaparak maratonu tamamlayacak.

 

 

 

UKRAYNA’YA 3. KEZ KATILDIK

 

 

 

Su Ürünleri Tanıtım Grubu, 30 Ekim-1 Kasım 20131 tarihlerinde Ukrayna/Kiev’de International Exhibition Center’da düzenlenen Ukrayna Worldfood Fuarı’na 3. kez katıldı. 3.500 kişiye Türk balığı ziyafeti çektirdi. Fuarın en popüler standı STG standı oldu.

 

 

 

Ukrayna Gıda Fuarı’nın, Ukrayna’da düzenlenen en önemli gıda fuarı olduğunu belirten Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, 2013 yılında 16. defa düzenlenen fuara 20 ülkeden 180’in üzerinde firmanın katıldığını, ziyaretçi sayısının ise 5 bini geçmesinin beklendiğini söyledi.

DİĞER HABERLER
Senpiliç ödül aldı

 

 

 

YAŞ MEYVE SEBZEYİ TÜRKİYE’DEN ALIYORLAR, BALIĞI DA ALACAKLAR

 

 

 

20131030_113512Ukrayna ekonomisinin 1999 yılından bu yana sürekli bir büyüme trendi yakaladığını kaydeden Kızıltan, “Ukrayna’nın Türkiye’ye olan coğrafi yakınlığı, 50 milyona yakın bir pazar teşkil etmesi, yetişmiş insan gücü, hammadde kaynaklarının zenginliği ve birçok sektördeki yeni yatırım ve modernizasyon ihtiyacı dikkate alındığında iki ülke arasındaki ticaret hacminin çok daha iyi düzeye çıkabileceği bir gerçek. Son yıllarda süpermarket sayısında önemli oranda artış gerçekleşti. Üstelik sağlıklı ve kaliteli ürün tüketiminin arttığı gözleniyor. Bu ülkeye ihracatımız olmakla birlikte, Ukrayna’dan yapılan ithalat, ihracatımızın 3 katıdır. Yaş meyve sektöründe piyasadaki ürünlerin büyük bir çoğunluğu ülkemiz menşeli. Su ürünleri ihracatımız açısından da hızlı gelişen bir pazar konumunda.  Ukrayna’nın gıda ithalatı 2010 yılında 1,4 milyar dolar seviyesinde. Son yıllarda artan süpermarket sayısının yanında sağlıklı ve kaliteli ürün talebinin hızla arttığı gözleniyor. Ukrayna’nın ekonomik potansiyeli, ülkemize yakınlığı gibi nedenlerden dolayı Su Ürünleri Tanıtım Grubu, bu fuara 3. Defa katılım kararı aldı. Ukrayna, dinamik bir ülke. Ukrayna’daki gelişim, Kiev’deki değişime bakıldığında bile rahatlıkla görülebiliyor. ilk katılımımızdan bu yana mesafe kat etmiş durumda olduğunu bizzat gözlemledik” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
Kanatlılarda Havalandırma

 

 

 

3.500 KİŞİYE TÜRK BALIĞI İKRAM EDİLDİ

 

 

 

Su Ürünleri Tanıtım Grubu, Ukrayna Gıda Fuarı’nda yaklaşık 3.500 ziyaretçiye Aşçı Özkan Koç’ın değişik soslarla, sebzelerle pişirdiği balıkları ikram etti. Türk balıkları ziyaretçilerin büyük beğenisini kazandı.

 

 

 

Ukrayna’nın büyük bir pazar olduğuna dikkati çeken Kızıltan, şöyle devam etti: “Firmalarımızın sadece dış ticaret yoluyla ticari ilişkilerini sürdürmesi yerine ekonomik ilişkilere de ağırlık vererek Ukrayna’da yatırıma yönelmeleri, ekonomik ve ticari ilişkilerimizin geleceği açısından çok önemli. Bu Fuara katılımımız su ürünleri sektörü açısından başka Türk standı olmaması dolayısıyla ülkemizin temsili açısından da önem taşıyor. Ülkemizin en önemli akuakültür ürünü levrek ve çipura, en lüks restoranların menüsünde yer alıyor. Alabalık da bilinen ürünler arasında. Ancak bunlar rakiplerimizden, özellikle Yunanistan’dan temin ediliyor. Ülkemiz su ürünlerinin bu pazarda tanınması halinde ihracatımızın önemli bir değere erişeceğini düşünüyoruz. Bu ülkeye olan ihracatımız 2011’de 61 bin dolar iken 2012’de 1 milyon 241 bin dolara, 2013 yılının Ocak – Eylül döneminde ise 4.9 milyon dolara yükselmesine rağmen henüz istenilen pazar payına ulaşamadık. Ukrayna’nın ülkemize yakınlığı da bir avantaj. Ülkemiz su ürünlerinin bu pazarda tanınması halinde ihracatımızın önemli bir değere ulaşacağını düşünüyoruz”

DİĞER HABERLER
SÜTAŞ Genel Müdür Yardımcısı otel odasında ölü bulundu

 

 

 

Ukrayna Gıda Fuarı’nda Su Ürünleri Tanıtım Grubu’nu Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı ve STG Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Kızıltan, Ege İhracatçı Birlikleri Şefi Serap Ünal ve Aşçı Özkan Koç temsil ederken, STG standını Türkiye’nin Ukrayna Büyükelçisi Mehmet Samsar ve Kiev Ticaret Müşaviri Belkıs Gürsel Güleç de ziyaret etti.

 

 

 

 

 


1 Kasım 2013. 10:03
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x