Uluslararası Beyaz Et Kongresi Antalya’da yapılacak


Dr.Sait Koca

Dr.Sait Koca

 

 

 

“3.ULUSLARARASI BEYAZ ET KONGRESİ” 22-26 NİSAN TARİHLERİNDE ANTALYA’DA GERÇEKLEŞTİRİLECEK

 Beyaz et sektöründeki önemli yenilik ve değişimlerin en kapsamlı şekilde tartışılacağı “3. Uluslararası Beyaz Et Kongresi”üst düzey bilim insanlarının katılımıyla 22-26 Nisan 2015 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirilecek.

 

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği tarafından geleneksel olarak iki yılda bir düzenlenen Uluslararası Beyaz Et Kongresinin üçüncüsü 22-26 Nisan 2015 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilecek.

 

Beyaz et üretiminin tüm yönleriyle ele alınacağı  “3. Uluslararası Beyaz Et Kongresi” ile ilgili konuşan BESD-BİR Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sait Koca: 2013 yılı itibarıyla piliç eti üretiminde dünyada 8.sıraya yerleşmiş bir sektörün temsilcileri olarak ülkemize yakışan, daha kaliteli üst düzey bir kongreyi 2015 yılı Nisan ayında gerçekleştirmek üzere, organizasyon ve bilim komitelerimizle birlikte çalışmalarımıza başlamış bulunuyoruz. Yine çiftlikten sofraya beyaz et üretiminin tüm yönleriyle ele alınacağı kongremizde, hem ulusal hem de uluslararası platformlarda konusunda seçkin üst düzey bilim insanları davetli konuşmacı olarak yer alacaktır. 3.kongrede bilimsel yenilikler ve zorluklar, geleceğe yönelik sektörel gelişme stratejileri, güvenilir et üretimi yanında insanların yeterli, sağlıklı ve dengeli beslenmesi konuları da ön planda tutulacaktır” dedi.

 

Tüm sektör paydaşlarını kongreye davet eden Koca: “Bilim ve sanayi el ele tüm dünya insanlarının yararına daha büyük başarılara imza atmak için, beyaz et sektöründeki önemli yenilik ve değişimlerin en kapsamlı şekilde tartışılacağı “3. Uluslararası Beyaz Et Kongresi”nde tüm sektör paydaşlarını aramızda görmekten mutluluk duyacağız” dedi.

 

Geleneksel olarak iki yılda bir düzenlenmeye başlanan Uluslararası Beyaz Et Kongresinin birincisi 700 kişinin üzerinde katılım ile 11-15 Mayıs 2011 tarihinde gerçekleştirilmişti. 2. Uluslararası Beyaz Et Kongresi ise 3 farklı salonda ve 13 farklı ülkeden bilim adamları tarafından 22 oturumda sunulan 65 bildiri yanında, 60 poster sunumdan oluşan içeriği ile birçok ülkeden gelen 900’e yakın katılımcıyı, aileleri ile birlikte 1400 kişiyi ağırlayarak Antalya’da tamamlanmıştı. Bu sene kongrenin hedefi tüm paydaşların katılımıyla 1.600 kişiyi ağırlamak olacak.

 

 

Ayrıntılı Bilgi için: 

Nihan Üngör

Tel: 0 536 912 99 70 

E-mail: nihan.ungor@desibelajans.com

 

BESD-BİR Hakkında:

Beyaz et tüzel temsilcisi durumunda bulunan BESD-BİR, sektörün sorunlarına sahip çıkmak amacıyla 1992 yılının son günlerinde “Damızlık Tavukçuluk Derneği’ olarak kurulmuş 1994 yılında beyaz et sanayicilerinin de katılımı ile “Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği” (BESD-BİR) adını alarak geniş tabanlı yeni bir oluşum haline gelmiştir. Birlik, bugün Türkiye’nin toplam kanatlı eti, kuluçkalık yumurta ve civciv üretiminin yaklaşık %91’ini karşılamakta ve kanatlı sektörünü en üst düzeyde temsil etmektedir. Derneğin amacı kanatlı eti sanayinin gelişmesi, işletmelere katkı sağlayacak değerler yaratılması, sektörün en doğru şekilde temsili ve kamu-sanayi ilişkilerinde gerekli iletişimin sağlanması için çalışmalar yapmaktır. BESD-BİR’e kayıtlı 29 üye firma bulunmaktadır. Bu firmaları temsil eden 135 üyenin katılımıyla oluşan Genel Kurul, 3 yıl süreyle görev yapmak üzere Yönetim ve Denetim Kurullarını seçer. BESD-BİR sektörün gelişimi için ilgili tüm paydaşları ile birlikte çalışmaktadır. Dernek, Tarım Şuralarına katılır, Kalkınma Planı hazırlığı çalışmalarında Özel İhtisas Komisyonlarında görev alır, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın özellikle Et ve Et Ürünleri İhtisas Alt Komisyonu olmak üzere birçok çalışmalarında yer alır. Bunların dışında, sektörle ilgili olarak kamu kurumlarınca yapılan kanun, kararname ve yönetmelik hazırlık çalışmalarında BESD-BİR, tek temsilcisi sıfatıyla kanatlı eti sektörü adına görüş bildirmekte, söz konusu çalışmalara yaptığı katkılarla pratiğe uygun bir mevzuatın çıkarılmasına çaba sarf etmektedir.


Yazan - 2 Şubat 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x