Üreticilere yağlı tohumlu bitki desteği ödemeleri başladı…


trtrtrt

 

Halim UTLU

 

Çiftçi ve üreticilere, 5 milyon liralık sertifikalı tohum, 5 milyon liralık sertifikalı fidan, 105 milyon liralık çay budama tazminatı (ÇAYKUR Genel Müdürlüğü aracılığıyla), 126 milyon liralık hububat ve baklagil,140 milyon liralık dane mısır ve 447 milyon liralık yağlı tohumlu bitki desteği olmak üzere, toplam 828 milyon liralık destek ödemeleri, bugün başladı.

 

Gıda Tarım ve Havyancılık Bakanlığı Basın Müşavirliği’nden alınan bilgiye göre, 2014 yılı tarımsal destekleme ödemeleri devam ediyor. 30 Haziran 2014 tarihine kadar sürecek ödemeler, Ziraat Bankası Şubeleri kanalı ile çiftçi ve üreticilere ulaştırılıyor. Bu ödemelerle birlikte, çiftçilere 2014 yılı desteklerinin yüzde 71’i, yani 6 milyar 866 milyon lira ödenmiş olacak.

 

Banka ödemelerinde sıkıntı yok

 

Bakanlık bu kapsamda, 447 milyon liralık yağlı tohumlu bitkiler, 140 milyon liralık dane mısır, 126 milyon liralık hububat ve baklagil, 105 milyon liralık çay budama tazminatı (ÇAYKUR aracılığıyla), 5 milyon liralık sertifikalı tohum ve 5 milyon liralık da sertifikalı fidan kullanım desteği olmak üzere, çiftçilere toplam 828 milyon liralık ödeme yapıyor.

 

Bazı yoğun ödemelerin olduğu Ziraat Bankası Şubeleri’nde,üretici ve  çiftçiler,kalabalıklar ve kuyruklar oluşturmaya başladı. Banka yetkilileri,parasal sıkıntı olmadığını,ancak üreticilerin Ramazanın da başlaması sebebiyle, bir an önce desteklerini alarak köylerine dönmek istedikleri için acele ettiklerini, bu yüzden de kalabalık kuyrukların oluştuğunu ifade ediyorlar.

DİĞER HABERLER
Dr. Bilgeçli: Yeni nesil hidroksi iz minerallerin hayvan performansında etkileri

27 Haziran 2014. 14:09
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x