Vatandaş Kullandığı Kadar Enerjinin Ücretini Ödeyecek


Merkezi sistemle ısınan binalarda kullanılması zorunlu olan ısı ölçerler ve ısı sayaçları giderek yaygınlaşıyor. Binalarda kullanılan bu cihazlarla birlikte artık herkes kullandığı enerjinin ücretini ödüyor. Cihazlarla ayrıca enerji israfının da önüne geçiliyor.

 

Merkezi sistemle ısınan binalarda kullanılması zorunlu olan ısı ölçerler ve ısı sayaçları giderek yaygınlaşıyor. Binalarda kullanılan bu cihazlarla birlikte artık herkes kullandığı enerjinin ücretini ödüyor. Ayrıca enerji israfının da önüne geçiliyor.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre bu sistemlerin kurulması için vatandaşın önünde 3 yol mevcut: Birinci yolla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yetki belgesi almış olan Yetkilendirilmiş Ölçüm Şirketlerinden faydalanılabilecek. Bu şirketler montaj ve okuma işlemini bina yönetimleri ile protokole bağlayarak gerçekleştiriyor. Yetkilendirilmiş Ölçüm Şirketleri Bakanlıktan yetki belgesi almış olması sebebiyle Bakanlığın denetimine tabi olacak.

 

İkinci yol olarak bina yönetimi ekipmanları temin ederek okuma işini kendi bünyesinde çözümleyebilecek. Üçüncü yol ise yönetim herhangi bir firma ile anlaşarak montaj ve okuma hizmeti satın alabilecek.

 

-İSTEYEN İSTEDİĞİ KADAR ENERJİ KULLANIYOR-  

 

Firma yetkilileri binanın durumuna göre ısı pay ölçer ve diğer cihazları binaya monte ediyor. Sıcaklık en az 15 °C ye ayarlanabiliyor. İsteyen istediği kadar enerji kullanıyor. Herkes kullandığı enerjinin ücretini ödüyor.

 

 -YETKİLENDİRİLMİŞ ÖLÇÜM ŞİRKETLERİ KİMLER-  

 

Yetkilendirilmiş Ölçüm Şirketleri; bina sahibi, bina yöneticisi, bina yönetim kurulu veya enerji yöneticisinin ölçümleri yapabilecek yeterli personel ve donanıma sahip olmadığı durumlarda ölçüm yapmak üzere Bakanlık tarafından yetki belgesi verilmiş yüklenici konumundaki gerçek ve tüzel kişiler. Bugüne kadar 29 şirket ölçüm yapmak üzere yetkilendirildi. Yetkilendirilmiş ölçüm şirketlerinin listesine www.bep.gov.tr adresinden ulaşılabilecek.

 

 -KULLANILAN CİHAZLAR NELER?-  

 

Isı Kontrol ve Ölçüm Ekipmanları; her bir radyatör üzerine yerleştirilecek ve radyatörün sıcaklığını ayarlayacak termostatik vana ile binanın tesisat özelliğine göre ölçüm okuma ve faturalandırma işlemi için kullanılacak ısı ölçer (pay ölçer) veya ısı sayacından (kalorimetre) oluşuyor.  Bina yönetimi veya sahibi bu cihazların montajını ilgili firmaya yaptırdıktan sonra ölçüm ve gider paylaşım belgesi düzenleme işlemini ya kendisi yapıyor ya da Bakanlıktan yetki almış “Yetkilendirilmiş Ölçüm Şirketine” yaptırıyor.

 

  -HERKES KULLANDIĞI ENERJİNİN MİKTARINI VE ÜCRETİNİ GÖREBİLECEK-  

 

Apartman yöneticileri; ısı veya sıhhî sıcak suya ilişkin tüketimleri aylık veya belirli dönemlerde ölçüyor ve bağımsız bölüm kullanıcılarına ait gider paylaşım belgelerini düzenliyor. Yönetici paylaşım bilgilerini asgari üç gün süre ile liste halinde bina girişindeki panoda ilan ediyor. Böylece herkes ne kadar enerji kullandığını ve ne kadar ücret ödediğini görmüş oluyor.

 

-YETKİLENDİRİLMİŞ ÖLÇÜM ŞİRKETLERİNİN LİSTESİNE ULAŞMAK İÇİN-  

 

5627 Sayılı Kanun gereğince bina yaşı, yakıt cinsi, toplam inşaat alanı, bağımsız bölüm sayısı türünden kıstaslar ekipman kullanımına geçiş için engel oluşturmuyor.  Bu uygulamanın kanun hükmü olmasından dolayı bina yönetimlerinin gerek oy birliği gerekse de oy çokluğu ile almış olduğu aksi yönde kararlar ise kanunen geçerli olmayacak. (ANKA)

 

 

 

 


Yazan - 25 Eylül 2012. Kategori EKONOMİ, YENİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x