VI.FHABESAS “Hayvan besleme ve Sağlığı Sempozyumu”


A4

 

 

Prof. Dr. Rüveyda Akbay Onuruna
VI. FHABESAS “HAYVAN BESLEME VE SAĞLIĞI SEMPOZYUMU”

Altıncısı gerçekleştirlen VI. FHABESAS “HAYVAN BESLEME VE SAĞLIĞI SEMPOZYUMU” 16-19 Ekim 2014 tarihleri arasında Utopia World Otel Alanya, Antalya’da yapılıyor.

 

Hayvan sağlığı ve beslenme konusunda yapılan bilimsel çalışmaların ve kaydedilen gelişmelerin aktarılacağı, deneyimlerin paylaşıldığı ve sorunların tartışılabildiği bu sempozyumda akademisyenler, uzmanlar ve sektörün değerli temsilcileri bir araya geliyor.

A3

Küçük, büyük ve egzotik hayvanların sağlığı ve beslenmeleri konusunda yapılan bilimsel çalışmalar, güncel konular, gelişme ve yenilikleri kapsayan sunumlar ve paneller ile zenginleştirilecek sempozyuma ilgilinin büyük olduğu gözlendi.

A6

Otelde toplanan davetliler daha sonra kongrenin bulunduğu salonda yerlerini aldılar.

 

Açılış konuşmaları başladı.

 

İlk konuşmayı ”Sempozyuma Başlarken” sunumu ile Farmavet Yönetim Kurulu Başkanı Dr.Ercan Petekkaya yaptı.
Farmavet Yönetim Kurulu Başkanı Dr.Ercan Petekkaya konuşmasında ” Yaklaşık 10 ülkeden temsilciler var.Sempozyuma katılan yurt içi sektör temsilcileri ve yurt dışı sektör katılımcılarına teşekkür ediyorum” diyerek söze başladı ve sempozyum ana konularına değindi..

Sempozyum ana konularından biri olan çevre ile ilgili 1.oturumda hümik maddeler konusunda gerçekleşecek panele değinen Dr.Ercan Petekkaya, sırasıyla bir diğer oturum konusu olacak olan gıda gereksinimi olayı ve hayvan yetiştiriciliği ve yemlerden daha iyi yararlanılabilme konusuna bilimsel yaklaşımlar olacağına değindi ve sempozyumda enerji konusunun da işleneceğini söyledi…

Bir diğer önemli konu olan bilgi kirliliği ise;dikkat edilmesi gereken bir konu olarak Dr.Ercan PETEKKAYA tarafından ifade edilirken;ruminant beslemede MAYA kullanımının önemine vurgu yapılacağını sözlerinde ifade etti.
”Rüveyde akbay ismini seçmede hiç te zorlanmadık….”

Farmavet Yönetim Kurulu Başkanı Dr.Ercan PETEKKAYA konuşmasında ayrıca FHABESAS’ların önemine ait bilgiler verdi ve bu yıl ”Prof.. Dr. Rüveyde Akbay Onuruna”gerçekleştirilen bu sempozyum için; ”Bundan sonraki FHABESAS’ların kongre konusu da sayılan bu konularda hizmet etmiş ve bunları paydaşları ile paylaşmış BİLİM insanlarına artık BİR ÖDÜL verilebilir mi acaba ..? diye düşündük ve bu ismi seçmede de hiç zorlanmadık….”diye konuştu

DİĞER HABERLER
Masrafsız kredi geliyor!

Dr.Ercan PETEKKAYA ayrıca ”Sektörel ve sivil toplum örgütlerinde 100′lerce aktiviteyi yapıp,sektör içi ve sektör dışı herkesin bildiği-tanıdığı bir isim olan ve ülkemize World Poultry Dünya Başkanlığını TAŞIMIŞ ve bu görevi de layıkıyla yapmış bir CUMHURİYET kadını olan Prof.. Dr. Rüveyde Akbay hanımefendiye ”ONUR ÖDÜLÜ” vermek hiçte zor olmadığı gibi, bugün kendisi burada en büyük ‘GURURUMUZ’dur. Huzurlarınızda kendisini kutluyor, tebrik ediyorum” dedi…

 

 

 

 

Farmavet Y.K.Başkanı Ercan Petekkaya

Farmavet Y.K.Başkanı Ercan Petekkaya

 

Daha sonra Veteriner Tavukçuluk Derneği Başkanı Prof..Dr..Ahmet ERGÜN bir konuşma gerçekleştirdi ve FHABESAS ONUR ÖDÜLÜ’ne layık görülen Prof.Dr. Rüveyde Akbay isminin ne kadar yerinde bir karar olduğunu sözlerinde ifade etmeyle beraber yaşamış oldukları 1-2 anısını anlatıp duygusal anlara da sebep oldu..
Ülkü KARAKUŞ :”En fazla emeği geçenler ise,Rüveyde hocam ve benzeri diğer bilim insanlarıydı…”

 

 

Veteriner Tavukçuluk derneği Başkanı Prof.Dr.Ahmet Ergün

Veteriner Tavukçuluk derneği Başkanı Prof.Dr.Ahmet Ergün

 

 

Tuyem Başkanı Ülkü Karakuş

Tuyem Başkanı Ülkü Karakuş

 

Daha sonra kürsüye çıkan Türkiye Yem SANAYİCİLERİ BİRLİĞİ Başkanı Ülkü KARAKUŞ oldu..

KARAKUŞ konuşmasında,”30 yıl önce tanıdığım Prof.. Dr. Rüveyda Akbay hocamda gördüğüm ışık ne ise; bu günde onu görüyorum..Ben veteriner sektörüne girdiğimde Rüveyde Hoca- Ahmet Hoca ve Remzi hocayı adres göstermişlerdi…1970 yılları başında Hanri BENAZUS beyin yazdığı 1.Tavukçuluk Kongresi kitabı var..40 yıl sonra baktığımızda orada tespit edilen 10 adet problem var..Bunu ta o günden tespit edebilen ‘Rüveyde Hoca’ma buradan tekrar teşekkür ediyorum..30- 40 yıl sonra bu sektör örnek bir sektör oldu..En fazla emeği geçenler ise,Rüveyde hocam ve benzeri diğer bilim insanlarıydı…” dedi….

 

Türk Veteriner Hekimler Derneği Başkanı Prof.Dr,Şakir Doğan Tuncer

Türk Veteriner Hekimler Derneği Başkanı Prof.Dr,Şakir Doğan Tuncer

 

DİĞER HABERLER
Türk Gıda Sektörü ABD'ye Bu Fuar ile Girecek

Şakir Doğan TUNCER: ”Bizde O’nu BİR MODEL olarak görüp,devamında OLMAYA çalışıyoruz.”

Veteriner Hekimler Derneği Başkanı Prof.Dr. Şakir Doğan TUNCER ise,”Daha önceki FHABESAS’larda

Prof.Dr. Mahmut AKKILIÇ adına bir toplantı yapılmıştı..Şimdi de Prof. Dr… Rüveyda Akbay adına yapılmasından dolayı kendisini kutluyoruz…Tabi bir insan yaşarken bu tür ONURLARA layık görülmesi çok önemli…Ben hocam ile uzun yıllardır birlikte çalışıyorum..Ne zaman çağırsa müsait olduğum her zaman koşarım…Rüveyde hocam bir toplantıdan, bir diğer toplantıya bitmeden başlayan ENDER BİR KİŞİLİK…Bizde O’nu BİR MODEL olarak görüp,devamında OLMAYA çalışıyoruz..İzinde GİDİYORUZ….”diye konuştu…

 

Tarim  Bak. Yem Daire Bsk   Dr.Gökalp Aydın

Tarım Bak. Yem Daire Bsk Dr.Gökalp Aydın

Dr. Gökalp Aydın:”Bende bir öğrencisi olarak gurur duyuyorum”

Sonraki gündem konuşmacısı ise; T..C.Tarım ve hayvancılık Bakanlığı. Yem Daire Başkanı Dr. Gökalp Aydın oldu..
Dr..Gökalp Aydın konuşmasında ”Yeryüzünde 7 milyar nüfus var..Bunu 1 milyarı açlıkla karşı karşıya..2050 yılında nüfus 9 milyara çıkacak…Yeterli ve dengeli beslemede mevcut tarımsal üretimin artırılması gerekiyor…Hayvancılığa yapılan desteklemeler ile hayvan başına ciddi desteklemeler yapılmıştır..2002 yılında yüzde 4..4 olan destekler günümüzde yüzde 30 cıvarında bir destekleme hayvancılık sektörüne aktarıldı ve 9.5 milyar olan bu rakamlar 14 milyarlara çıktı..Süt üretimi 18 milyon tona çıktı..Tarımsal üretimde önemli noktalara geldiğimiz rakamlara bakınca anlaşılıyor..Ürettiğimiz ürünler kaliteli ve güvenilir olması için AB’ye uygun yasal düzenlemeleri yaptık, uygulamaya koyduk..Bu geçiş sürecinde zorluklar yaşanıyor ama dünya pazarında söz sahibi olmak için bu standartları yaşama geçirmekteyiz.

 

Prof.Dr.Günal Akbay konuşmasını yapıyor

Prof.Dr.Günal Akbay konuşmasını yapıyor

İNSANLIĞA VE BİLİME ADANMIŞ BİR ÖMÜR” anonsu ile sahneye bir konuşma yapması için davet edilen Prof.Dr. Günal AKBAY da eşi Prof..Dr. Rüveyde Akbay için bir konuşma gerçekleştirdi…

”İnsanlar yaşamlarında mutlu edilmek isteniyor..İyi bir başlangıç yaptınız…!”

Prof.Dr. Günal AKBAY eşi Rüveyde Akbay için Layık görüldüğü BİLİM ÖDÜLÜ nedeniyle yaptığı konuşmada.”Akbay ailesine çok mutlu bir gün yaşattınız…Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın var..Her başarılı kadının arkasında da başarılı bir erkek var elbette..Rüveyde hanımın başarısına bir taş koyabildiysem mutlu olurum elbette..Bu bilim dünyasında beraber yola çıktık..O günden bu güne bende sektör içinde Rüveyde hanım ile birlikte oldum..Bu sektör için eşim ile gurur duyuyorum..Mahmut hoca, Remzi hoca şimdi de Rüveyde hoca için bu onur memnuniyet verici..İnsanlar yaşamlarında mutlu edilmek isteniyor..Bir başlangıç yaptınız..Size teşekkür ediyorum sayın Ercan PETEKKAYA…Mutlu bir Türkiye de yaşamak arzusuyla.” dedi..
Rüveyde Akbay:”Daha çok çalışmamız lazım..O kadar yapılacak çok işimiz var ki..”
Tüm konuşmacılardan sonra kürsüye davet edilen Rüveyde Akbay ”Ben yaş kavramını unuttum..Yaşlılık yıllarla olmaz..Arkamda çok güçlü bir eşim var….Hep arkamda oldu..Daha çok çalışmamız lazım..O kadar yapılacak çok işimiz var ki..Şu an burada çok güzel dakikalar yaşıyorum..Başta Petekkaya ailesi olmak üzere Farmavet ailesine ve tüm dostlarıma buraya geldikleri için teşekkür ediyorum..”şeklinde duygularını ifade ederek mutluluğunu ifade etti..
Daha sonra Farmavet Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Petekkaya Sektör Onur Ödülünü Prof. Dr.Rüveyde Akbay’a sundu

DİĞER HABERLER
Üreticiden Hiç Kullanılmamış Yumurta

 

Prof.Dr.Rüveyde Akbay

Prof.Dr.Rüveyde Akbay

Konuşmalarının ardından Farmavet Yönetim Kurulu başkanı Ercan Petekkaya Sektör Onur Ödülünü Prof.Dr.Rüveyde Akbay’a sundu.

 

Ercan Petekkaya Prof.Dr.Rüveyde Akbay'a Onur Ödülünü sundu

Ercan Petekkaya Prof.Dr.Rüveyde Akbay’a Onur Ödülünü sundu

 

Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Başkanı Ülkü Karakuş Prof.Dr.Rüveyde Akbay'a bir hatıra vererek kendisini kutladı

Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Başkanı Ülkü Karakuş Prof.Dr.Rüveyde Akbay’a bir hatıra vererek kendisini kutladı

 

SEMPOZYUM KONULARI

Ruminant Besleme ve Sağlığı
Kanatlı Besleme ve Sağlığı
At Besleme
Balık Besleme
Pet Hayvanlarının Beslenmesi
Yem katkıları ve Hayvan Sağlığı Ürünlerinin Üretim Teknolojileri
Yem Bilgisi ve Biyoteknolojisi
Yem Katkı Maddeleri
Hayvan Sağlığı ve Hijyen
Hayvan Beslemede Kalite Kontrol Uygulamaları

 

18 Eylül 2014 saban Paneline Veteriner Hekimler derneği Başkanı Şakir Doğan Tuncer başkanlık etti.”Ruminant Beslemede Aspergillus Sporları ve Canlı ve cansız Maya Kullanımı” konulu panelde konuşmacı olarak Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan besleme A.B.D Prof.Dr.Nurettin Gülşen,Ata.Ün.VetFak.Hayvan Besleme A.B.D.ve Farmavet İnternational Bilimsel Çalışma Grubu Bşk.Prof.Dr.Armağan Hayırlı ve Ruminant Besleme uzmanı(Macaristan) Latos Stanislaw yer aldı.

 

atatt

 

ktkkk

 

unnamed

 

VI.FHABESAS “Hayvan besleme ve Sağlığı Sempozyumu” organizasyonunu gerçekleştiren Farmavet  Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Petekkaya katılımcılara teşekkür konuşması yaparak toplantıyı kapattı.

 

ıçtaaüaüaü

 

 

 

unnamed


16 Ekim 2014. 17:32
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x