Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi Açılıyor


omer

 

 

YDÜ Veteriner Fakültesi, Amerika ve Avrupa’da kendi kanıtlamış projelerden esinlenilerek, ülkede bir ilke imza atıyor

 

 

 

Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi, eğitim binasıyla birlikte kısa süre içinde faaliyete geçmeye hazırlanıyor.

 

Adanın ilk ve tek hayvan hastanesi olmaya hazırlanan Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Fakültesi Küçük Hayvan Veteriner Eğitim Hastanesi tam donanımlı modern ekipmanı, kullanışlı tasarımı ve konularında uzman akademik personeliyle öğrencilerine klinik eğitimi, hastalarına da sağlık hizmeti vermek için çalışmalarda son aşamaya geldi.

 

YDÜ Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Memduh Esendal, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da kendisini kanıtlamış Veteriner Fakültelerinin, hayvan hastanelerinin projelerinden esinlenerek tasarlanan Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesinin, öğrencilerine tam donanımlı hastane ortamında bire bir uygulama yapma ve eğitimlerini sürdürme olanağı sunarken adadaki tüm hayvan sahiplerine de hizmet vermeyi hedeflemekte olduğunu söyledi.

Esendal, Veteriner Hekimlik eğitiminin ayrılmaz bir parçası olan klinik uygulamaları günümüzde artık hayvan hastaneleri bünyesinde verildiğini belirterek “öğrenciler hasta kabulünden başlayarak hasta taburcu edilene kadar gelişen süreçleri birebir yaşayarak ve uygulamanın içinde olarak eğitimlerini sürdürme şansını yakalamaktadırlar. Bu bağlamda Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Fakültesi de öğrencilerine olması gereken tüm koşulları azami oranda sağlayarak klinik eğitimlerinin noksansızca sürdürülmesi için gerekli fiziki ve akademik ortamı hazırlamaktadır” dedi.

DİĞER HABERLER
Ramazan ayının satış lideri “tavuk baget” oldu.

 

Özellikleri

 

Poliklinik ve yataklı hasta hizmeti vermek üzere 767 m2 kapalı alanda tasarlanan ve inşaatı tamamlanan hayvan hastanesinde resepsiyon ve hasta kabul bölümü, bekleme salonu, 4 adet genel muayene odası ( her biri 125 m2), 1 adet özel muayene odası (13 m2), tıraş ve banyo odası, tedavi alanı (53 m2), yataklı hastalar için hospitalizasyon odaları (her biri 7 m2), eczane, merkezi tanı laboratuarı (25 m2), dijital röntgen odası (10 m2), ultrason ve endoskopi odası (9 m2), ameliyat öncesi hazırlık odası, sterilizasyon odası, biri yumuşak doku biri de ortopedik cerrahi için olmak üzere iki adet ameliyathane (22 ve 15,5 m2), ve post-operatif yoğun bakım üniteleri (her biri 7 m2) bulunmaktadır.

 

Klinik eğitimi alacak öğrenciler yukarıda bildirilen hastane ortamında hasta kabulünden başlayarak ön tanı, kesin tanı, medikal veya cerrahi sağaltım, profilaktik Veteriner Hekimlik, post-operatif yoğun bakım ve hasta taburcu edilmesi gibi Klinik Veteriner Hekimliği pratiğinin her aşamasını birebir yaşama ve uygulama imkanını bulacak.

 

Küçük gruplar halinde öğrencilerimize bir yandan İç Hastalıkları, Cerrahi ve Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dallarının kapsamına giren konularda uygulamalı klinik eğitimi yaptırılırken eş zamanlı olarak laboratuar tanı yöntemleri hakkında da uygulama yapma şansı tanınacak, bir yandan da sadık dostlarımız ve evlerimizin birer ferdi olan kedi ve köpek gibi pet hayvanlarımızın her türlü sağlık sorununa kesin ve kalıcı çözümler üretilecek.

DİĞER HABERLER
Suğla Gölü'nde 'ekmek' sislerin ardında

 

Ekipman ve cihaz

 

Tasarımı ile göz dolduran Hayvan Hastanesi, aynı zamanda da en son teknoloji ile donatılmış ekipman ve cihaza sahip olacak. Özellikle tam donanımlı merkez tanı laboratuarıyla hastalık tanısında kısa sürede kesin sonuç verilmesi hedeflenmektedir.

 

Veteriner Fakülteleri arasında ilk kez dijital röntgen kullanılacak hastane özelliğini taşıyan Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi, göz operasyonları için kullanılacak göz mikroskobu, renkli dopler ve ultrsonografisi, lazer cihazı, endoskopi ve laboratuar cihazlarıyla da ön plana çıkıyor.

Kıbrıs


25 Temmuz 2014. 17:27
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x