“Yasemin”, Türkiye’yi Rusya’ya tanıtacak


8yasemin-rusya-dizi

 

İstanbul’a yerleşen 3 Rus kızın hikayesini anlatan “Yasemin” dizisi, Rusya’da 2 Eylül’de yayınlanmaya başladı. Dizinin Türk oyuncularından Hüseyin Dilber (Orhan) ve Aslıhan Çokbaşaran (Sultan) RS FM’e konuştu.

 
Rusya’da yeni yayın dönemine, konusu Türkiye’de geçen bir dizi damgasını vuracak. Hayatlarının aşkını Türkiye’de bulan ve İstanbul’a yerleşen üç Rus kızın başından geçenleri anlatan “Yasemin” dizisi, 2 Eylül Pazartesi günü başladı.

 
Haftaiçi her gün, gündüz kuşağında yayınlanacak dizi, senaryosu ve kadrosuyla çok iddialı. Yönetmen koltuğunda Kseniya Zarutskaya ve Vyaçeslav Kaminskiy oturuyor, senaryosunu ise Anna Kozlova yazıyor. Yapımcılığını üstlenen isimse ünlü Rus sinemacı Denis Yevstigneyev. Dekorlarında ise Anna Karenina filminin de dekorlarını hazırlayan Sergey İvanov’un imzası var.

 
Dizi için Moskova’da küçük bir İstanbul inşa edildi

 
Çekimleri Moskova’da devam eden “Yasemin” için Mosfilm stüdyolarında adeta küçük bir İstanbul inşa edildi. 900 metrekareye yayılan set ortamında Sultanahmet semti tüm detaylarıyla canlandırıldı: hamamlar, dükkanlar, camiler, nargile cafeler ve hatta sokak çeşmeleri bile unutulmadı.

 

Hikayesi birçok Rus ve Türk için çok güncel

 
Dizinin hikayesinde dramatik unsurlar öne çıkıyor: Farklı sebeplerle Türkiye’ye gelen üç Rus genç kız (Elena, Maşa ve Ksyuşa), hayatlarının aşkıyla burada tanışıyor ve daha sonra İstanbul’a yerleşiyor. Ancak yeni yaşamları, aşkın yanı sıra bir takım zorlukları da beraberinde getiriyor. Dizide özellikle Rus ve Türk kültürü arasındaki farklar ve aile içi çatışmalar ele alınıyor. Gizemli şekilde öldürülen Türk kızı Yasemin’in esrarlı hikayesi de diziye ayrı bir merak unsuru katıyor. Dizinin oyuncu ve yapımcıları, işlenen hikayenin Rusya ve Türkiye’deki birçok insan için güncel olması nedeniyle büyük ilgi göreceklerinden emin.

 
Hüseyin Dilber: Kendi hayatımı oynuyorum

 
Dizide Rusların yanı sıra Türk oyuncular da var. Başrollerdeki Mehmet rolünü Azerbaycanlı oyuncu İlgar Musayev canlandırıyor. Orhan karakterine ise Hüseyin Dilber hayat veriyor. Oyuncu, canlandırdığı karakterle birçok benzer noktaya da sahip. Hüseyin Dilber, “Dizideki Orhan gibi benim eşim de Rus. Biz de ben otelde çalışırken tanıştık. Ama sonra İstanbul’a değil; Moskova’ya gelerek evlendik. Bu nedenle rolümün benim için pek bir zorluğu yok. Normal hayatımı kameralar karşısında yaşıyorum.” diyor. Oyuncu, bu açıdan bakıldığında dizinin birçok kişinin yaşadığı güncel gerçeklerle temas ettiğini söylüyor.

 
Türkiye’nin tanıtımını en iyi şekilde yapacak

 
Hüseyin Dilber’in Yasemin dizisinin Türkiye’yi Rusya’da en iyi ve en doğru şekilde tanıtacağına inancı tam: “Dizi Türkiye’nin reklamını çok iyi bir şekilde yapacak. Yapımcılar, en ince noktasına kadar araştırıp en güzelini göstermeye çalışıyor. Biz de görmüş olduğumuz eksiklikleri tamamlamaya çalışıyoruz. Ben de Türk’üm sonuçta ve ülkemin kötü tanıtılmasını istemem. Ben de bile en başta ‘Acaba Türkiye nasıl tanıtılacak’ gibi bir korku vardı. Ama inanılmaz bir itinayla çalışılıyor” diyor.

 
“Muhteşem Yüzyıl’a rakip değiliz”

 
Dizideki Türk oyunculardan bir diğeri de Orhan’ın kardeşi “Sultan” karakterini canlandıran Aslıhan Çokbaşaran. O da tıpkı Hüseyin Dilber gibi ilk oyunculuk deneyimi Yasemin dizisinde yaşıyor. Yaptıkları işin başarısına güvenen genç oyuncu, diğer yandan Rusya’da büyük ilgi toplayan Muhteşem Yüzyıl dizisine rakip olamayacaklarını düşünüyor. Aslıhan Çokbaşaran “İki dizinin konuları çok farklı. Yasemin, 2013 senesinde yani bugünde geçiyor. Muhteşem Yüzyıl ise tarihteki olaylardan esinleniyor. Ayrıca biri günüz kuşağında diğeri ise akşam yayınlanıyor. Hedef kitleleri de farklı. Birbirimize rakip olabileceğimizi düşünmüyorum.” diyor.

 
Set, aile ortamı gibi

 
Türk ve Rus oyuncu kadrosuna sahip olan dizinin bu özelliği, kamera arkasına eğlence olarak yansıyor. Hüseyin Dilber, sert ortamını şöyle anlatıyor: “İnanılmaz güzel bir enerji var burada. Aile gibiyiz, herkes birbirine kenetlenmiş durumda. Çekim ortamımız çok eğlenceli. Özellikle benim Rusçam çok kötü olduğundan dolayı bazen anlamakta zorluk çekiyorum. Ama yönetmeninden oyuncusuna herkes bana çok yardımcı oluyor.”

 
Yasemin, haftaiçi her gün Moskova saati ile 16.30’da, Rusya’nın Birinci kanalında yayınlanacak. Dizinin 200 bölüm sürmesi planlanıyor.

© The Voice of Russia


17 Eylül 2013. 12:13
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x