Yumurtada İstenmeyen Görüntüler


Geçen günlerde bir tüketici aldığı yumurtaların sarı kısımlarının üzerinde kahverengi siyah noktacıkların olduğunu, bu yüzden yumurtayı olduğu gibi çöpe attığını ve bir müddette yumurta yemediğini söyledi.o anda orta  anadolu a.ş zamanında iran’ a yaptığımız ihracat ve bir olay aklıma geldi.iranlı tüccar yukarıdaki bulguların aynısını söyleyerek yumurtaların’’ mekruh’’ olduğunu söylemişti.Acaba bu noktacıklar sağlık açısından bir tehlike arz  eder mi,? yumurtanın tadında yada kıvamında bir değişiklik yapar mı sorunun cevabı aslında basit   UEP’ nin (united egg Producers = İngiltere yumurta üreticileri birliği) internette yayında açıkça belirtilmiş.

Yumurta oluşumu sırasında kılcal damarlarda meydana gelen bazı zedelenmeler bu tür kan lekelerine sebep   olabiliyor.

Çoğu zaman kahverengi yumurtada görülen bu durum yumurta kabuğu pigmentlerinin   sarı üzerinde kalmasından da oluşabiliyor.

Ama  kesinlikle  sağlığına zararsız. Bu konuda Madrid genetik araştırmalar enstitüsünün güzel bir çalışması olmuş bunu sizinle paylaşmak isterim..

İNTERNAL(İÇ) İNKLÜZYON NEDİR NE SIKLIKLA GÖRÜLÜR?

İç  inklüzyonlar  yumurta sarısı üzerinde görülen kahverengiden koyu kırmızı bazen siyah renkteki oluşumlardır.Prof. . Jeffrey in yaptığı bir araştırmada kahverengi yumurtada %18 beyaz yumurtada %0.5 oranında görülmektedir.

Bu cisimciklerin oluşma sebebi nedir?

Lekelerin oluşumu genellikle yumurta oluşumu sırasında kılcal damarların yırtılmasıdır. Prof.narbendov’ un çalışmalarında oksidasyon faktörleri,yüksek sıcaklık stresi,yüksek ph bunların ana sebeplerindendir.

DİĞER HABERLER
Kirli yumurta oluşumunu etkileyen faktörler

Yine etkenlerin başında tavukların korku /gerilim stresi yaşaması yer alıyor. Vitamin A ve K vitaminlerinin eksikliği de olayın hızlandırıcısı durumunda. Bu durumun  ağırlıklı olarak kahverengi ırk hayvanlarda gözükmesi de genetik yönünü vurgulamakta.

BU TÜR YUMURTALARIN TÜKETİMİ UYGUN MUDUR?

Halk sağlığı uzmanlarının yaptığı bir çok çalışmada bu tür yumurtaların tüketiminde kesinlikle bir sakınca bulunmamaktadır.Ne tad ne kıcam ne de insan sağlığı anlamında hiçbir problem teşkil etmemektedir.

 En ucuz protein kaynağımız yumurtaya ilişkin bir soru işaretini de giderebildiysek ne mutlu bize eleştiri ve önerileriniz için ozgursepin@hotmail.com

Saygılar esen kalın …

 


28 Kasım 2010. 08:28
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x