Yumurtanın Buzdolabına Girmesine Gerek Yok…!


Son günlerde sık sık yayın organları tarafından pompalanan “Yumurtaya AB Ayarı” haberleri ile artık bu ürünün buzdolabı olmayan yerlerde satışının yasaklanması haberi tüm kesimleri sıkıntıya boğuyor.

 

Geliri orta düzeyin altında ve çok üstünde tüm kesimlerin en bol ve sağlıklı protein deposu yumurtanın soğuk hava deposu olmayan yerlerde satılamayacağı haberleri yeni bir boyut kazandı.

 

 

AVRUPA ÜLKELERİNDE TÜM PAZARLARDA VE MARKETLERDE SATIŞ DEVAM EDİYOR

 

Avrupa’nın tüm ülkelerinde yumurtanın tüm semt pazarları ve marketlerde satışına devam ederken Türkiye’de  bu ürünü devamlı olarak soğuk hava depolarında saklanması haberi üzerine açıklama yapan ilgililerbunun mümkün olmadığını dile getirdiler.

 

Bakkallar Odaları yetkililerine göre, büyük bir kazanç maddesi olmayan yumurtanın değerli bir çeşit olarak bakkal raflarında bulundurulduğunu dikkat çekilerek “Büyük bir kazanç ürünü olmamasına rağmen yumurta bulundurmazsanız bunu gören müşteri sizin dükkanınızı terk eder ve diğer alacaklarını da gittiği iş yerinden temin eder.bu da bizlere büyük zarar verir”.   Bulundiği gibi kararname 2008 yılında çıkmış ve 2012 yılı bitimine kadar ertelenmişti.1 Ocak 2013 tarihi itibariyle ruhsat alan veya ruhsatlarını yenileyen bakkallar yeni uygulama ile karşılaşacaklar ve bakkallar yumurta satamayacaklar. Böylelikle de bakkallar büyük sıkıntılar çekecekler.

 

 TÜRK GIDA KODEKSİNE GÖRE

 

 

Türk Gıda Kodeksi Yumurta ve Yumurta Ürünleri Tebliği’nde bu ürünün nasıl saklanacağı belirtilmiş durumda.Yumurta 28 gün içinde tüketilmesi gerekli ve 5 ile 12 derece sıcaklıkta saklanabileceği belirtilmektedir.

 

Ayrıca AA’ya bir açıklama yapan İstanbul Bakkallar Odası Başkanı İsmail Keskin “Bu şartlarda zemine koymamak şartıyla yumurtanın dükkanın her yerinde bulundurulabileceğini vurgulayarak, şartların ağırlaştırılarak bakkallara ‘sen yumurta satamazsın’ dendiğini iddia etti.

 

Fransa’da geçen ay bir gıda fuarına katıldıklarını anlatan Keskin, burada Türkiye’de de bulunan dünyaca tanınan büyük bir marketin reyonunda yumurta satıldığını gördüklerini söyledi.

 

Bunun üzerine reyonu fotoğrafladıklarını kaydeden Keskin, ”Bizde diyoruz ki ya niye insanları böyle sıkıyorsunuz. Avrupa mı diyorsunuz? İşte Avrupa’da da reyonda satılıyor. Konuşmaya gerek yok, çok net. Avrupa’da böyle bir durum varken peki ülkemizde neden insanları bu şekilde sıkıştırıyorsunuz. Orada nasılsa bizde de öyle olsun o zaman” diye konuştu.

 

-”Tebliğe göre, buzdolabında saklanmasına gerek yok”

 

Yumurtanın buzdolabında saklanmasına gerek olmadığını savunan Keskin, konuya ilişkin tebliğe göre hareket edilmesini gerektiğini söyledi.

 

Birilerinin piyasayı kontrol etme ve tekelleşme adına bir takım girişimlerde bulunduğunu iddia eden Keskin, ”Haksız rekabet ve çok kazanma adına birileri baskı kuruyor ve böyle bir şeyi ortaya çıkarıyorlar. Yumurtanın yerde bulundurulmasını biz de istemiyoruz. Ama buzdolabına da gerek yok. Biz bu konuda yılda 3-5 defa gıdaların korunması ve saklanması konusunda üyelerimize eğitim seminerleri yapıyoruz. 22 Aralık’ta da yine bir tane yapacağız. Fransa’nın göbeğinde çektiğimiz bu fotoğrafın tarihi de saati de belli. Orada olabiliyorsa bizde de olabilir. Eğer yumurta artı 12’ye kadar olabiliyorsa neden daha düşük derecelere zorluyorsunuz. Neden bakkalı sıkıntıya sokuyorsunuz?” diye konuştu.

 

-Yumurtanın fiyatı yükselir-

 

Yeni uygulamayla birlikte sadece bakkalların sıkıntıya girmeyeceğini vurgulayan Keskin, durumdan üreticilerin ve vatandaşların da mağdur olacağını söyledi.

 

Yumurta fiyatlarının uygulamayla birlikte yükselebileceğini anlatan Keskin, ”Belki bakkal diyecek ki yumurta satmak için bu kadar sıkıntı çekeceğime ondan da vazgeçiyorum. O zaman birilerinin tekeline giren yumurtanın fiyatı elbette yükselecektir. Yumurta çocuklarımız ve yetişkinler için mutlaka alınması gereken besin kaynağıdır. Doktora gittiğinizde ilk söyledikleri besinlerden biri, yumurta. Bunu bir yerlerden uzaklaştırdığınızda ya da bakkaldan uzaklaştırdığınızda eksiklikler olacaktır. Sadece 1-2 yumurta alabilen fakir insanlardan bunu uzaklaştırdığınızda, onu da alıp yiyemeyecek” diye konuştu.

 


Yazan - 19 Aralık 2012. Kategori KÜMES HAYVANCILIĞI. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x