Zeytinde rekolte kaybı yüzde 80’e ulaştı


82660

 

BURSA – Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, 2014-2015 iş yılı ürün alım dönemini ortakların teslim edeceği zeytin miktarını belirten rekolte beyannamelerini toplamaya  başlayarak açtıklarını söyledi. 24 Eylül’de başlayan ve 25 Ekim tarihinde sona erecek olan  beyanname alımlarının devam ettiğini belirten Asa, “Maalesef kampanya dönemine biraz  sıkıntılı giriyoruz. Zira sektörde daha önce de yaptığımız açıklamalar üzerine görüyoruz ki bahar aylarında Marmara Bölgesi’nde etkili olan olumsuz hava koşullarının sıkıntıları mevcut” dedi. Olumsuz hava şartlarının zeytinin çiçeklenme dönemine denk geldiğine dikkati çeken Asa, “Uzun süreli yağış, şiddetli fırtına ve dolu çiçeklerin  çürümesine yol açtı. İznik, Orhangazi, Gemlik ve Mudanya bölgelerindeki zeytin üreticileri ciddi anlamda etkilendi. Bir önceki yıllara göre, Orhangazi ve İznik bölgemizde yüzde 80’lere varan, Gemlik ve Mudanya’da ise yüzde 50’leri bulan bir rekolte düşüşüyle karşı karşıyayız” diye konuştu. Olumsuz hava koşullarından dolayı  ürününde kayıp yaşayan ortakları da uyaran Asa, şunları kaydetti:

 

“2014 yılı Ocak-Şubat aylarında ortaklarımızın almış oldukları ayni ve nakdi kredinin  geri dönüşümünde rekolte beyanı alımından sonra borçlarının ertelenmesi konusunda değerlendirme yapılacak olup, kesinlikle mağdur edilmeyecekler. Ayrıca bu sürede ürün tesliminde bulunamayacak olan ortaklarımızın Tarım İlçe Müdürlüklerine başvurması gerekiyor. Durumlarını raporlandırmaları lazım.Aldıkları bu raporları bağlı bulundukları kooperatiflere teslim etmeleri halinde bir sonraki yılda ortaya çıkacak uygulamalardan muaf tutulacaklar.”

 


Yazan - 2 Ekim 2014. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x