‘HELAL GIDA’NIN DA SUYUNU ÇIKARMAYI BAŞARDIK…!


ERKAN KONURALP

3 yıl önce Çiftlik Dergisi’nde Dünya “Helal Gıda” pazarının çok büyük ekonomik düzeye geldiğini ve ABD kaynaklı uluslararası şirketlerin bu pazara ürün vermek için yarıştıklarını bizim firmalarımızın neden bu pazara ilgi duymadıklarına değinmiştim.Bu uluslararası şirketlerin içinde Coca Cola,KFC,Pepsi Cola,Mcdonald’s gibi büyük şirketlerin ürünlerinin etiketlerine “HALAL” ibaresini ekleyerek müslüman ülkelerden büyük gelir elde ettiklerine işaret etmiştim.

Bu haber üzerine bir çok arkadaşım ve okuyuculardan bir kesim böyle haberler yapmamamız gerektiğini ve dinimizin bu şekilde istismar edilmemesi gerektiği üzerinde ısrarlı bir şekilde durdular.

Sonra Helal Gıda pazarının 1 trilyon dolara yaklaştığını duyunca,geç bile olsa, ülke genelinde bu pazardan pay almak isteyenler bir çığ gibi çoğalmaya başladılar.

Önce bu pazara mal verebilmemiz için önce helal gıda sertifikası alınması gerekiyordu.Bu belgeyi de Uzakdoğu’da bulunan bir iki firma belirli bir bedel karşılığı veriyordu.

Ülkemizde de Helal Gıda adı altında ürün satabilmek için GİMDES isimli bir şirket denetimler sonunda belge vermeye başladı.

Daha sonra Türk Standartlar Enstitüsü bu belgeyi vermeye başladı.

Fakat bu haberler üzerine Türkiye’de bir “Helal Gıda” fırtınası esmeye başladı.Son günlerde gerek Çiftlik Dergisi’nde, gerekse www.ciftlikdergisi.com.tr Sitesinde bununla ilgili çok haber yaptık.Fakat son günlerde öyle haberler gelmeye başladı ki, biz de bunun artık her şeyde olduğu gibi helal gıda’nın da istismar edilmeye başladına okuyucularımızla birlikte şahit olmaya başladık.

HELAL SERTİFİKALI KURBAN

Son günlerin helal sertifikalı ürünler listesine bir de kurban eklendi. Bir çok market verdikleri ilanlarla helal sertifikalı kurban satışları yaptıkların beyan ederek dikkatleri üzerlerine çekmeye başladılar.

Bunun son örneğini Kim Marketleri yetkilileri verdi. Zincirin Genel Müdürü kurbanlıkların tamamının sıkı denetlenen kurumlardan alındığını söyleyerek şu bilgileri verdi:

KİM Marketler Zinciri Genel Müdürü Hamit Akçay, “Kurbanlıkların tamamı GİMDES tarafından sıkı denetlenen kurumlardan alındı” dedi.

KİM Marketler Zinciri Genel Müdürü Hamit Akçay, yazılı açıklamasında, helal sertifikası vermede yetkili kurumların başında gelen GİMDES ile aylar öncesinden görüşmeler yaptıklarını, gerekli denetimlerin ardından “Helal sertifikalı kurbanlık” satışına başladıklarını belirtti.

Vatandaşın hiçbir şüpheye düşmeden, dini kurallara uygun olarak kurbanlıklarını alabileceğini kaydeden Akçay, şu bilgileri verdi:

“Vatandaş pazardan aldığı kurbanın neyle beslendiğini, hangi şartlarda kesildiğini, dini kurallara uyulup uyulmadığını bilmek istiyor. Kafalardaki soru işaretlerine son vermek için helal sertifikası almaya karar verdik. Büyük ve küçükbaş olmak üzere şu an 800 kurbanlık hayvanımız var. Yoğun ilgi nedeniyle 200 yeni büyükbaş siparişi daha verdik. Kurbanlıkların tamamı GİMDES tarafından sıkı denetlenen kurumlardan alındı”

KURBAN ETİ YANINA HELAL VİSKİ

Kurban Bayramı öncesine yetiştirilip Müslümanlar için piyasaya sürülen viski sıfır alkol taşımasının yanı sıra diğer viskilerin lezzetinden hiç farklı olmayacak.

Florida Eyaleti’nde bir basın toplantısı düzenleyerek yeni ürün viskiyi tanıtan ArKay şirketinin sözcüsüne ve basın bültenine bakılırsa, alkolsüz viski tamamen içine alkol girmemiş kazanlarda distile edildi. 1 litreli özel şişesinde ve ayrıca teneke kutularda piyasaya çıkan Helal Viski’nin şişesi 10 Dolardan, alüminyum ambalajı ise 4 Dolardan satılacak. ArKay firması Müslümanları düşünerek imal ettiği bu ürün için ayrıca ABD İslamî Gıda ve Besin Birliği’nden onay aldı.

GİMDES’in denetiminde tüm sertifikalı helal ve sağlıklı ürünleri bir çatı altında toplayacak HALAL DUNYA MARKETLERİ Bağcılar şubesi açıldı

GİMDES’in sertifika verdiği 160 kadar firmanın ürünlerinin bulunacağı markette tavuk, kırmızı et, peynir, dondurulmuş gıdalar, süt, kaşar, un, yağ, çay, şeker, su, makarna, bal, ayran, yoğurt, tahin, pekmez gibi ana gıdaların yanı sıra bisküvi, çikolatalı gofret, bebe ve yetişkinler için şampuan ve diş macunu da satılacak. Markette satılacak tüm ürünler Gıda ve İhtiyaç maddeleri denetleme ve sertifikalandırma araştırmaları derneği(GİMDES) tarafından denetlenmiş ve sertifikalandırılmış olacak.

Uzun zamandır fizibilitelerinin yapıldığı Halal Dunya Marketleri, GİMDES’in denetleme yetkisi altında ve ticari bir bağlantısı olmadan ilk marketini Bağcılar’da açtı. Bir yıl gibi bir süre de öncelikle İstanbul’da şubeler açmayı daha sonra Türkiye’nin diğer şehirlerinde de açılacak şubelerle büyümeyi planlayan Halal Dunya Marketleri uzun vadede Avrupa’ya ve Orta Doğu’ya da marketler açmayı planladıklarını bildirdi.

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi Büyüközer ve GİMDES Fıkıh Kurulu üyesi Fatih Kalender’in de katıldığı açılışta bir çok sertifikalı firmalar sertifikalı ürünlerini tanıtmak için ikram etmek üzere stand açtılar.

DOMUZ ARTIKLARI İLE BESLENEN KURBANLIKLAR

Bilindiği gibi Et Balık Kurumu bu bayram için binlerce büyükbaş kurbanlık ithal etti. Bu ithal edilen tüm hayvanların ülkelerinde domuz ürünlerinden elde dilen yemlerle beslendikleri biliniyor.Bu hayvanlardan kurban olur mu ? Sorusunu önce GİMDES yetkililerinden Hayrettin İşbilir’e yönelttim.Sayın Hayrettin İşbilir bana verdiği cevapta bu gibi hayvanların 20 gün kapalı bir yere konularak helal gıda ile beslenmeleri gerektiğini söyledi.Büyükbaşlarda bu böyleyken bahçede beslenen tavuklar için 3 gün kapatılarak İslami kuralların helal bildiği yemlerle bakılması gerektiği söylendi.Bunun İslam fıkıhında yer aldığını belirtti.

Aynı soruyu Diyanet İşleri Başkanlığı uzmanlarına da yönettim.Oradan da aynı cevabı aldım.Kendilerine doğumlarından itibaren domuz atıkları katılmış yemlerle beslenen bu hayvanların dokularına bile işlemiş bir durumun 20 günde nasıl temizleneceğini sordum.Bana hak verdiler ama “Bizim fıkıhımızda buna hapsedilme denir.Bunu kabul etmemiz gerekir”dediler.

Gördünüz mü ‘Helal Gıda’nın nerelere gittiğini.

Saygılarımla…


Yazan - 4 Kasım 2011. Kategori Erkan KONURALP, YAZARLAR. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x