Avrupa’da Salmonella Endişesi Artıyor!


 

  

Avrupa’da yumurta kontaminasyonu vakalarında yaşanan artışla birlikte Salmonella vakalarında görülen azalma trendi durdu. Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) ve Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu (EFSA)’nun ortaklaşa açıkladığı rapora göre; Avrupa’da Salmonella kaynaklı enfeksiyonlarda yaklaşık on yıldır devam eden azalma trendi, yumurta ve yumurta ürünlerinden kaynaklı olarak kesintiye uğramış durumda. 2016 yılı verilerine dayanan Rapor; 28 AB üye ve 9 diğer ülkeden gelen hayvansal (zoonotik) kaynaklı gıda hastalıklarına ait bilgileri içermekte. 2016 yılında resmi görevliler 4.786 gıda kaynaklı hastalık kaydetti; bu rakam 2015 yılına göre bir miktar artış göstermekle birlikte 2010 yılından beri bölgenin ortalamasına yakın seyretmekte. Yaygın olarak görülen diğer 2 patojende– Campylobacter, Listeria-de endişe verici bir trend görülmekte.

 

Salmonella’da Artış Endişesi!

 

 Araştırmada elde edilen bulgulardan biri de 2014’ten bu yana insanlarda %3 artış gösteren Salmonella Enteritidis enfeksiyonlarının, aynı süre içerisinde yumurta tavuklarında da aynı paralelde seyrederek %0,7 den %1,21’e yükselmiş olmasıydı. 2016 yılında her altı gıda kaynaklı hastalık vakasından birini Salmonella Enteritidis oluşturdu.

 

Salmonella gıda kaynaklı hastalıklarda  başı çekmekteydi- toplam vakaların %22.3’ünü salmonella oluşturmaktaydı ve bu da 2015 rakamlarına göre %11.5’lük bir artış demekti. Salmonella, en yüksek hastaneye yatma ve ölüm vakalarının nedeni olarak da kaydedildi. Keza, yumurta kaynaklı Salmonella vaka sayısı gıda salgınlarında en yüksek sırada yer alıyor: 2016 yılındaki vaka sayısı 1.882.

DİĞER HABERLER
Adıyaman Gevender Balı markalaşıyor

 

ECDC’nin baş bilim insanı Dr. Mike Catchpole ise demecinde, salmonella vakalarında yaşanan artışı endişe verici olarak değerlendirdi ve “uyanıklık” vurgusu yaptı. Dr. Catchpole: “Salmonella Enteritidis konusunda yüksek farkındalık ve ulusal kontrol programlarını sürdürmekle birlikte AB ülkelerinde sürekli risk yönetimi eylem ve planlarına ihtiyaç olduğu” tespitinde bulundu.

 

Yumurta tavuğu sürülerinde Salmonella Enteritidis probleminin anlaşılması ve bir çok Avrupa ülkesinin bu sorunla eş zamanlı olarak mücadele etmeye başlaması, Polonya kaynaklı yumurtalarda görülen vakalarla bağlantılı olarak gelişmişti.

 

Eş zamanlı yayınlanan başka bir raporda-ECDC ve ESFA- 1 Şubat’tan itibaren 8 farklı ülkede 196 onaylanmış ve 72 olası vaka tespit edildiği bildirildi; Şubat’tan önce ise 16 farklı ülkede 340 onaylanmış ve 374 olası vaka bildirilmişti.

 

ESFA’nın baş bilim insanı Marta Hughes, Salmonella enfeksiyonlardaki düşüşte yaşanan durgunluk hakkında: “Halk sağlığı ve gıda güvenliği alanında çalışan yetkili kurumların yapacağı araştırmaların vakalarda yaşanan artışları anlamada kritik önemde olacağı” açıklamasında bulundu.

 

Campylobacter, Listeria Vakaları da Artıyor!

 

Campylobacter hala insanlarda en çok rastlanılan patojen: 2016 yılında Avrupa ülkelerinde 246.307 vaka tespit edildi. Bu rakam 2015 yılına göre %6.1’lik bir artış demek. Bununla birlikte ölüm oranları %0.03 ile düşük bir seviyede seyretti. Raporda tavuk etinde, özellikle broyler etlerinde, yüksek seviyede Campylobacter tespit edildiği bilgisine de yer verildi.

DİĞER HABERLER
McDonald's ve KFC'den '18 yaş altına yasak'

 

Listeria monocytogenes enfeksiyonlarında ise daha ciddi artış tespit edildi. Bölgede 2016 yılında 2.536 vaka tespit edildi. Bu %9.3 artış demekti. Tespit edilen 247 ölüm vakasında, 65 yaş üstü yaşlı nüfus başı çekmekteydi.


Kaynak: https://www.istanbulveterinerhekimleri.com/2018/12/08/avrupada-salmonella-endisesi-artiyor/


10 Aralık 2018. 14:19
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x