Elektroşokla Kurbana Şartlı “Evet”…!


Kurban Bayramı yaklaşırken kamuoyunda hayvanlar canlı mı kesilsin, şoklanarak mı tartışması yeniden alevlendi. Diyanet İşleri Başkanlığı elektroşokla hayvan kesimi için şarlı vize verdi..

Diyanet’in elektroşokla hayvan kesiminin dinen sakıncası olmadığını açıklaması üzerine Bakan Mehdi Eker de ‘Biz karara uyarız’ dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın dinen sakıncası olmadığı açıklamasından sonra ne diyeceği merak edilen Tarım Bakanı Mehdi Eker, “Bakanlık açısından bir sakıncası yok. Hayvan haklarını da önemsiyoruz. Dinen sakıncası yoksa biz zaten uyarız” dedi.

İstanbul’da düzenlenen bir dizi etkinliğe katılan Tarım Bakanı Mehdi Eker, bir aydan az bir süre kalan Kurban Bayramı öncesi ‘acısız kesim’ ve ‘ithal ete’ ilişkin birçok konuda görüşlerini Radikal’e anlattı. Özellikle son günlerde kamuoyu gündemine gelen Türkiye’de hayvanların mezbahalarda canlı kesimine ilişkin tartışmaları değerlendiren Eker, bu konunun dini duyarlılıklara bağlı olduğunu belirtti.

Bakan Eker, hayvan haklarına önem verdiklerini ve ‘hayvan refahı’ yasası çıkardıklarını da dile getirerek, “Bizim bakanlık olarak dikkat edeceğimiz konu hayvan hakları ve hijyen. Ancak dini konular benim uzmanlık alanım değil. Elektroşok yöntemiyle kesim meselesinin dinen sakıncası yoksa bize de uyar. Diyanet İşleri’nin kararı bu konuda önemli. ” dedi. Bu arada bayramda kurban sıkıntısı olacağını ve kesimin yapılmamasını öneren çevrelere ise kurban sıkıntısının çekilmeyeceğini anlatan Eker, ithal etle ilgili de tereddütleri gidermek için herşeyi  yaptığını belirtti.

DİĞER HABERLER
Genç lüferler haklarını helal etmediler.

Kurban sıkıntısı çekilmeyecek

“İthal ete sonuna kadar güvenin” mesajı veren Eker, ithal hayvanların bayrama kadar geleceğini  söyledi. Eker, “İthal ete güveniyorum. Bunun için de tüm önlemleri alıyorum. Kaygılar gereksiz. Rahatlıkla yiyebilirsiniz” dedi. Türkiye genelinde Kurban bayramlarında yaklaşık 500 bin büyükbaş, 2 milyon da küçükbaş hayvan kesildiğini ifade eden Eker, aldıkları tedbirleri şöyle sıraladı:
“Trakya bölgesi için 450 bin civarında küçükbaş hayvana kontrol belgesi verildi. Gerek hastalık bulunmayan AB ülkelerinden gerekse Avustralya’dan bunların bir kısmı giriş yaptı, bir kısmı da bayramdan önce gelecek. Yine Et ve Balık Kurumu 30 bin büyükbaş hayvan getirecek. Bu da Trakya bölgesine özel olacak. Çünkü Trakya’yı şaptan ari hale getirdik. Sorun olmaması için Anadolu’dan geçiş yapılmayacak.”

Diyanet: Yeter ki canlı kesilsin

Diyanet İşleri’nin internet sitesinde yer alan Kurul Kararları ve Kurul Mütalaaları bölümünde şöyle deniliyor: “Kurbanlık hayvanın kesimi esnasında; hayvana fazla eziyet vermemek için kesim sırasında hayvanın elektrik şoku ile bayıltılması, bu hayvanın kurban olarak kabul edilmesine engel ayıplardan sayılmaz. Çünkü kurbana engel ayıplar; kesim sırasında meydana gelen arızalar olmayıp, hayvanda önceden mevcut olan kusurlardır. Bu itibarla (şok etkisiyle ölmeden önce hemen) canlı olarak kesilmek kaydıyla, kurbanlık hayvanın elektrik veya benzeri bir şeyle şoklanmasında dinen sakınca yoktur.”

DİĞER HABERLER
Egeli ihracatçılardan 1 milyar doları aşan balık, tavuk, yumurta, süt ürünleri ve bal ihracatı

Ipad’im Wagner ve Beethoven dolu

Eker, barok ve klasik müzik dinliyormuş. Bach, Schumann, Beethoven ve Wagner’i çok seven Eker, müziğin duyguları idealize ettiğine inanıyor. iPad kullanan Eker’in teknolojiyle arasında ise sadece fayda ilişkisi var. Eker, teknolojinin takipçisi olmadığını, faydalıysa kullandığını söylüyor. Fast food yemeyen Eker, organik ürünleri tüketmeye özen gösteriyor. Yemek seçmeyen Eker’in en sevdiği yemek gibi bir şeyi yok. Çünkü hayatta bağımlılıklarının olmadığını belirten Eker, “Bağımlılığı zaaf görürüm. En çok tükettiğim yemek neyse onu 3 yıl yemesem hiç aramam” diyor.


19 Ekim 2010. 01:14
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x