İngiltere’de azalan yumurta üretimine İtalyan üreticisi desteği geldi


İngiltere’nin büyük market zincirleri, ülkede azalan yumurta üretimini İtalyan yumurta üreticilerini kullanarak doldurmaya çalışıyor.

İngiliz medyası, İtalyan yumurtalarının İngiltere’deki market raflarına geldiğini bir süredir söylüyordu. İngiliz üreticileri de İtalyan çiftlik tavuklarının kafeslerde tutulduğunu, sadece kafes kapılarının çıkarılmış durumda olduğuna dikkat çekmişlerdi. İtalya’nın en büyük yumurta üreticisi Eurovo’nun başkanı Sirio Lionello ise bu iddiaları reddederek: “Bu iddia tamamen yanlış. Böyle bir şey kesinlikle yapılmıyor. Biz Avrupa Birliği kurallarına uyuyoruz ve metrekareye 9 tavuk sığdırıyoruz” demişti.

Sorun ucuz gıda ve gıda güvenliği ilişkisi mi?

İngiliz Serbest Aralıklı Yumurta Üreticileri Derneği‘nin Yönetim Kurulu Başkanı Robert Gooch, birçok İngiliz üreticinin zararına satış yapmamak için üretimi durdurduğunu söyleyerek: “Geçen yıl bir düzine yumurta üretmek bize 1,40 sterline mal oluyordu, ancak süpermarketler sadece 1 sterlin vermeye devam ettiler. Hükümetimiz gıda güvenliğinden daha çok ucuz gıdayla ilgileniyor.” açıklamasında bulundu.

Geçtiğimiz yıl İngiliz süpermarketleri aslında üreticilere yumurta başına daha fazla ücret teklif etmelerine rağmen tavuk sayısının ve stokların azalması neticesinde taraflar arasındaki gerginlik bitmemişti. İngiltere’nin tarihindeki en kötü kuş gribi salgınını geçirmesi de fiyatlara olumsuz yansımıştı.


DİĞER HABERLER
İzzet Murat: Akılcı ilaç kullanımın temelinde veteriner hekimler vardır.
29 Mayıs 2023. 08:48
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x