Barzani’den iki sınır kapısına onay


Hakkari Valisi Muammer Türker’in başkanlık ettiği heyeti konuk eden Kuzey Irak Kürt Bölgesi Başkanı Mesut Barzani, Derecik ve Üzümlü’de iki sınır kapısı açılmasını onaylayarak, “Olayı bir adım daha ileri götürerek Avrupa’ya kadar uzanacak bir demiryolu yapılabilir” dedi.     Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA)’nın organizasyonu Hakkari Valisi Muammer Türker’in başkanlık ettiği ve aralarında Hakkari ile Yüksekova Ticaret ve Sanayi Odaları başkanları ile Şemdinli ve Çukurcalı iş adamlarının bulunduğu 15 kişilik heyet, Kuzey Irak Kürt Bölgesi’ne giderek, Şemdinli’nin Derecik ve Çukurca’nın Üzümlü bölgelerinde açılacak iki yeni sınır kapısıyla ilgili 3 gün süren temaslarda bulundu. 16-18 Ocak tarihlerinde Irak’ın Duhok ve Erbil kentlerinde incelemelerde bulunan Vali Muammer Türker başkanlığındaki heyet ilk olarak Irak Kürdistan Demokrat Partisi ve Irak Federe Kürt Bölge Başkanı Mesut Barzani ile bir araya geldi.

Sınır kapısının yanısıra Avrupa’ya kadar demiryolu yapabiliriz

Görüşmede Hakkari Valisi Muammer Türker, Erbil kentine Hakkari’den 12 saatte geldiklerini, oysa sınır kapılarının açılması durumunda bu yolun 3 saate kadar kısalabileceğini belirtti. Vali Türker, “İki ülke siyasi sınırlarla bölünmüş olsa da aramızdaki kardeşlik bağları kesintiye uğramadan devam ediyor. Hem bu kardeşliğin güçlendirilmesi, hem aramızdaki yasal ticareti gelişerek insanlarımıza iş ve aş imkanının sağlanması ve hem de bölgede barış ve istikrarın sağlanması için sınır kapılarının faaliyete geçmesi elzemdir ” dedi.

Hakkari Valisi’nin söylediklerine katıldığını belirterek konuşmasına başlayan Mesut Barzani, “Sizin görüşlerinize katılmakla birlikte olayı bir adım daha ileri götürerek Avrupa’ya kadar uzanacak bir demiryolu yapılabilinir. Avrupa’da yıllarca süren savaşlardan sonra sınırlarını tamamen kaldırdı. Kardeş iki toplumun arasındaki sınırın bu şekilde çizilmesi iki topluma da zarar veriyor. Bu konuda Türk tarafı gibi bizler de hazırlıklarımızı yaptık” dedi. Hakkari Vali Muammer Türker başkanlığındaki heyet, daha sonra Sanayi Bakanı Sinan Çelebi, İçişleri Bakanı Kerim Sincari, Milli Eğitim Bakanı Safin Dizai’nin yanı sıra Erbil ve Dohuk Valileri ile Ticaret ve Sanayi Odası başkanları ile görüşerek, iki yeni sınır kapısıyla ilgili görüş alışverişinde bulunduğu belirtildi.

DİĞER HABERLER
Türkiye ekonomisi yüzde 4,4 büyüdü

Kaçakçılık faaliyetlerinin arttığı Güneydoğu Anadolu bölgesinde yeni sınır kapıları 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, kaçakçılık faaliyetlerinin arttığı Güneydoğu Anadolu bölgesinde yeni sınır kapıları açacağını bildirdi. Bu kapılar arasında, Türk jetlerinin hatalı bombardımanı sonucu vefat eden 34 kişinin bulunduğu Uludere’nin de yer aldığını ifade eden Yazıcı, sınır ticaretinde hangi ürünlerin alım satımının yapılacağının belirleneceğini vurguladı. Sınır kapılarının, bölge halkının refahına ve önemli altyapı hizmetlerinin sunulmasına ciddi katkıda bulunacağının altını çizen Yazıcı, “Bu uygulamanın terörü zayıflatmaya yararlı olacağını düşünüyoruz.” dedi    2012 yılı Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele Eylem Planı Değerlendirme Toplantısı’na katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, açılacak yeni sınır kapıları ile ilgili bilgi verdi. Yeni kapıların sınır kaçakçılığını legal hale getirmeyi amaçladığını vurgulayan Bakan Yazıcı, şunları kaydetti:    “Şemdinli Derecik’te Bakanlar Kurulu kararı ile 28 Nisan 2011 tarihi itibariyle daimi kara ve hudut kapısı ila edilmiştir. Çukurca Üzümlü, İçişleri Bakanlığı’nın 25 Nisan tarihli onayı ile geçici kara hudut kapısı haline getirilmiştir. Yaşanan olaylar kapsamında, Sayın Başbakanımızın talimatıyla Uludere Gülyazı’yı da bu çalışmalara ekledik. Uludere Gülyazı’nın hudut kapısı ilan edilmesi için bakanlığımca İçişleri Bakanlığı’na bildirimde bulunulmuştur. 25-28 Aralık 2011 tarihlerinde Dohiuk ve Erbil’de gerçekleştirilen Türkiye Irak hudut kapıları Ortak Çalışma grubu 4. Toplantısı’nda, Üzümlü-Kani Masi (Hakkâri), Derecik-Shirvan, Mazin\ Khayruzuk(Hakkâri), Kara Hudut Kapılarına Türk tarafınca hazırlanan mutabakat zaptı taslağı Irak tarafına verilmiştir. Her üç kara hudut kapısının açılmasına yönelik Irak tarafıyla mutabakatın sağlanması için Dışişleri Bakanlığı nezdinde gerekli grişimler de bulunulmuş olup, bu konu da Irak tarafı ile yapılan görüşmelerimiz de devam etmektedir. Ayrıca her üç mahallin sınır ticaretinden yararlanmasına yönelik düzenleme yapılması için Ekonomi Bakanlığı’na bildirimde bulunulmuştur.”

DİĞER HABERLER
Ege'den 9 ayda 202 ülke ve bölgeye ihracat

KAÇAKAKARYAKITTAN 91 MİLYON TL’LİK VERGİ KAYBI YAŞANDI

Bakan Yazıcı, toplantıda akaryakıt kaçakçılığa dair bilgiler verdi. Yazıcı, akaryakıt kaçakçılığında bu yıl uygulayacakları yöntemlere değerinirken, akaryakıt piyasası ile ilgili kimi istatistikleri de ortaya koydu. Yazıcı, “2011’de 11,6 milyon ton ham petrol,8 milyon ton motorin, 593 bin ton fueloil, 546 bin ton havacılık yakıtı ve 139 bin ton benzin ithal etti. Benzin ihracatı 2, 5 milyon ton, Fueloil ihracatı 2,4 milyon ton, havacılık yakıtı ise 2,5 milyon ton olarak gerçekleşti.” dedi.    Akaryakıt kaçakçılığının ekonomik boyutlarına da temas eden Yazıcı, gerçekleştirilen operasyonlar sonucu 2010 yılında 31 bin 766 ton, 2011 yılında ise 37 bin 269 ton kaçak akaryakıtın ele geçirildiğini söyledi. Bakan Yazıcı bahsi geçen miktarın litre fiyatı üzerinden fiyatının ise 91 milyon liralık vergi kaybına tekabül ettiğini bildirdi. Kaçakçılıkla mücadelede bu yıl farklı bir yöntemin kullanılacağını belirten Hayati Yazıcı, “Kaçakçılıkla mücadelede personellimizi eğiteceğiz, kolluk kuvvetleri arasındaki işbirliği artacak, eylem planımız rekabetçi, şeffaf olacaktır.” diye konuştu

Uludere’ye sınır kapısı için çalışmalar başladı  

Şırnak’ın Silopi İlçesi’nden Irak’a açılan Habur Sınır Kapısı’nda incelemelerde bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Uludere’den Irak’a açılacak sınır kapısı için çalışmaların sürdüğünü söyledi   Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Şırnak Vali Vahdettin Özkan ve beraberindeki heyetle Habur Sınır Kapısı’nda incelemelerde bulundu. Giriş- çıkış yapan sürücülerle bir süre sohbet eden Metin, daha sonra sivil toplum örgütü temsilcileriyle bir toplantı düzenledi.

DİĞER HABERLER
Bayer'in Monsanto'ya teklifi

Vali Vahdettin Özkan, Habur’daki TIR parkı ve kapıdaki çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bakan Hayati Yazıcı’nın talimatıyla bölgeye geldiğini belirten Bakan Yardımcısı Fatih Metin, ilk olarak Habur’da incelemelerde bulunduğunu söyledi.

Habur’da giriş ve çıkışların normal olduğunu belirten Metin, çalışmalardan gerek sivil toplum örgütleri gerekse şoförlerin memnun olduğunu söyledi. Bölgede yeni sınır kapıları açılacağını belirten Metin, Uludere’den Irak’a açılacak yeni sınır kapısı için de çalışmaların sürdüğünü söyledi. Metin, “Irak ile yapılacak görüşmelerin neticesinde çalışmalar hızlanacak” dedi.

 


21 Ocak 2012. 20:46
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x